kilcaldamar.gen.tr https://www.kilcaldamar.gen.tr Kılcal Damar, Kılcal Damar Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, kilcaldamar.gen.tr Fri, 28 Oct 2016 00:00:00 +0000 Thu, 21 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 Kılcal Damar Kremi https://www.kilcaldamar.gen.tr/kilcal-damar-kremi.html Tue, 20 Nov 2018 13:29:03 +0000 Kılcal Damar Kremi, Genel olarak vücudumuzdaki organ ve dokuların üst kısımında bir çok kılcal damarlar mevcuttur. Deri kısımında bulunan kılcal damarlarda oluşan çatlamalar ve kanamalar verdiği rahatsızlık ile birlikte Kılcal Damar Kremi, Genel olarak vücudumuzdaki organ ve dokuların üst kısımında bir çok kılcal damarlar mevcuttur. Deri kısımında bulunan kılcal damarlarda oluşan çatlamalar ve kanamalar verdiği rahatsızlık ile birlikte aynı zamanda çirkin görüntülere neden olabilmektedir. Nitekim kılcal damarlar özellikle hassas deri bölgelerinde çatlamalar gerçekleşir. Özellikle yüzlerde meydana gelen kılcal damarların çatlaması ile birlikte yüzlerde siyah lekeler ve kızarıklar meydana gelmektedir. Kimyasal olarak piyasada bir çok krem mevcuttur. Fakat bu kremler oluşan çatlamaları anlık olarak tedavi etmekteyken kalıcı çözümler sağlamamaktadır. Kılcal damar çatlaklıkları çok ileri olanlar ve oluşan siyah lekelerin yok olması için bitkisel kremler de kullanılabilir.

At Kestanesi İle Kılcal Damar Kremi Hazırlanışı Ve Uygulanışı

İlk olarak orta büyüklükte on adet at kestanesini rendeye çekerek bir kavanozun içine aktarın. Fakat at kestanesinin mutlaka kabuklarını soyduktan sonra rendeye çekin. Ardından kavanoz kalan boşluğu dolaşacak şekilde üstüne zeytin yağını aktarın ve kavanozu hava almayacak şekilde ağzını iyice kapatarak, yirmi gün kadar güneş gören bir yere bırakın. Bu işlemlerden sonra kavanoz içerisinde oluşan kremi, günlük bir defaya mahsus kılcal damar çatlakları olan bölgelerinize sürünüz. Kremi sürdükten sonra yirmi dakikaya kadar bekletiniz. Ve sonrasında ılık suyla vücudunuzda kremi uyguladığınız bölgeyi yıkayabilirsiniz. Bunu her gün tekrarladığınız takdirde özellikle büyük siyah lekelerin gittiğini göreceksiniz. Yaz aylarında sıcak günlerde kılcal damarların güneş ışınlarına bağlı olarak hasar görmelerinde etkilidir. Ve güneş ışınlarından derinizi koruyacaktır.

Şamdan Çiçeği İle Kılcal Damar Kremi Hazırlanışı Ve Uygulanışı

İlk olarak beş altı adet şamdan çiçeğini ayrıştırarak bir çaydanlığın içeriğine atınız. Ardından suyu ekleyerek normal bir şekilde kaynamasını sağlayın. Kaynattığınız şamdan çiçeğini iyice süzdükten sonra başka bir kaba boşaltarak soğumasını sağlayın. Soğuduktan sonra sabah ve akşamları günde iki defa kılcal damarların çatlaklıklara bağlı olarak oluşan siyah lekeli bölgelere sürünüz. Ardından minimum yirmi dakika kadar beklettikten sonra ılık suyla yıkayabilirsiniz. Bu şekilde her gün tekrarlayabilirsiniz. Kılcal damarların çatlaklıkların gittiğini göreceksiniz. Bu hazırlamış olduğunuz krem ise, özellikle kış aylarında soğukluklara bağlı olarak gerçekleşen kılcal damarlar çatlaklıkları için etkilidir.
]]>
Kılcal Damar Yakılması https://www.kilcaldamar.gen.tr/kilcal-damar-yakilmasi.html Wed, 21 Nov 2018 13:00:15 +0000 Kılcal damar yakılması, Bazen durup dururken burun deliğinden aniden kan gelir. Bu durum buruna yenen bir darbeden, sinüs enfeksiyonundan, kuru hava veya kopan bir kabuk parçasından kaynaklanıyor olabilir. Ve her insanın Kılcal damar yakılması, Bazen durup dururken burun deliğinden aniden kan gelir. Bu durum buruna yenen bir darbeden, sinüs enfeksiyonundan, kuru hava veya kopan bir kabuk parçasından kaynaklanıyor olabilir. Ve her insanın hayatında mutlaka bir defa burnu kanamıştır. Çocuk ve gençlerde kanama genel olarak burun kıkırdağında başlamaktadır. Burun kıkırdağında meydana gelen kanama önemli olmayıp durdurulabilir. Burun deliklerinin tam iç kısmında bulunan, Ön kısımdaki kıkırdakta çok sayıda kılcal damar bulunmaktadır. Kılcal damarlar çok kolay bir şekilde zedelenebilmektedir. Yaşlı kişilerde ise burun kıkırdağında yada çok daha fazla derinlerde başlar. Burnun derinliklerinde başlayan bu kanamaları durdurmak çok daha zordur.  

Sıradan normal bir burun kanaması dik oturarak yada ayağa kalkarak durdurulabilir. Kesinlikle yatış pozisyonunda olmamanız gerekir. Dik bir vaziyette durarak kanın buruna doğru akmasını yavaşlatabilirsiniz. Yada burnun tam uç kısmından burnu baş parmak ve işaret parmağınızla sıkmak sureti ile ağızdan nefes alarak 5-10 dakika kadar bunu yapmanız yeterlidir. Burun kıkırdağında meydana gelen bu kanama bu şekilde duracaktır. Bazı kişiler burun kanaması durumunda buruna direkt  buz uygulaması yaparlar. Buz uygulaması kanamayı durdurmaz. Çünkü sadece dış kısma etki eder. Kıkırdağa ulaşmaz. Burun kanamanız aşırı derecede ve sık sık oluyor ise mutlaka doktora başvurmanız gerekir. Doktor kanı özel bir aletle çeker ve sonra burun dokularını uyuşturan ilaçlı bir pamuk yardımı ile tampon yapar.

Kılcal damar yakılması nedir

Kanamanın durdurulamadığı devam ettiği durumlarda doktorunuz elektrik veya kimyasal madde içeren bir şeyle koterizasyon (kılcal damar yakma) önerebilmektedir. Bu işlem lokal anestezi ile yapılır. Burnun içine anestezi verilir ve elektrik akımı yada kimyasal bir madde ile kılcal damarlar yakılır. Kan bu şekilde pıhtılaşır. Kılcal damar yakılmasına rağmen kanama hala devam eder ise ilaçlı bir tampon yada bez ile burun deliği kapatılır. Bu tampon birkaç  gün burun deliğinde kalarak kanayan yerin üzerine basınç yapar ve böylece kanın durması sağlanır. Tampon burun deliğinden çıkarıldıktan sonra kılcal damar yakma işlemi yapılarak tekrarlanması önlenmiş olur.

]]>
Bacaklarda Kılcal Damar Tedavisi https://www.kilcaldamar.gen.tr/bacaklarda-kilcal-damar-tedavisi.html Thu, 22 Nov 2018 05:41:13 +0000 Bacaklardaki kılcal damar tedavisi ile ilgili istediğiniz bütün bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Bacaklarda bulunan en ince yapıya sahip olan ve içinde kan geçen atardamar ile toplar damaları birbirine bağlayan küçük d Bacaklardaki kılcal damar tedavisi ile ilgili istediğiniz bütün bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Bacaklarda bulunan en ince yapıya sahip olan ve içinde kan geçen atardamar ile toplar damaları birbirine bağlayan küçük damarlara kılcal damarları denir. Kılcal damarlar içinde gerçekleşen kan akışı diğer damarlardaki kan akışına göre daha yavaştır. Bacaklarda bulunan kılcal damarların genişlemesi veya daralması deri üzerinde kızarıklıklara, kırmızı çizgiler oluşmasına ve kişiyi rahatsız eden istenmeyen görüntülere sebep olur. Kılcal damarlar şekillerindeki bozukluklar ödem oluşmasına sebep olurken, bu ödemler bacaklardaki kılcal damarların şeklini bozarak hem yırtılmalara hem de deri de kanamalara sebep olur. 

Bacaklardaki Kılcal Damar Tedavisinde Uygulanması Gereken Öneriler

Kilo alınmaması için özen gösterilmelidir. Sürekli ayakta duranlar veya çalışanlar doktor kontrolünde basınç çorabı kullanmalıdır. Bu basınç çorapları kan akımının hızlanmasını sağlarken, kanın kalbe gitmesini sağlar. Sürekli bacak egzersizleri yapılmalı ve spor bir yaşam tarzı haline getirilmelidir. Pedal çevirmek, yürüyüş yapmak ve yüzmek kılcal damarları kuvvetlendirirken esnekliğini artırır. Ayakta iken dik durulmaya dikkat edilmelidir. Böylelikle vücudun dik durması bacak damarlarına daha az basınç yapılmasını sağlar. Otururken bacak bacak üzerine atmak kan basıncını azaltırken, yukarı doğru giden kan akışını yavaşlatır ve bacak içine basınç olmasını sağlar. Otururken kan akımını sağlamak amacıyla bacakları yükseğe doğru kaldırmakta yarar vardır. Çatlamaların erken fark edilmesi iyileşme oranını artırır. Geç kalınan müdahaleler tedavi sürecini uzatırken, iyileşme süresini de uzatır. Kalp ve damar cerrahisine gidilerek gereken tedaviye başvurulmalıdır.  

Bacaklardaki kılcal damar tedavisi

Lazer tedavisi: Sorunun olduğu bölgeye yüksek ısı taşıyan ışıklar verilerek kanın pıhtılaşması sağlanır. Bu uygulamalar seanslar halinde devam etmekte ve seanslar yaklaşık olarak 5-10 seans sürer. 

Radyo frekans tedavisi: İnce bir iğne yardımı ile damarın içine girilirken, radyo dalgaları verilerek sorun giderilmeye çalışılır. Genellikle tek seansta sorun giderilir ancak 2 seans sürdüğü zamanlar da vardır. 

Köpük tedavisi: Diğer adı aynı zamanda skleroterapi olan bu yöntemde damarın içine girebilecek kadar ince bir iğne ile ilaç verilir. 

]]>
Bebeklerde Kılcal Damar Genişlemesi https://www.kilcaldamar.gen.tr/bebeklerde-kilcal-damar-genislemesi.html Thu, 22 Nov 2018 11:07:54 +0000 Bebeklerde kılcal damar genişlemesi, Doğumla birlikte ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Neden olduğu şu ana kadar maalesef tespit edilebilmiş değildir. Nedeni bilinmese dahi diğer adı hemanjiom olan bu rahatsızlık d Bebeklerde kılcal damar genişlemesi, Doğumla birlikte ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Neden olduğu şu ana kadar maalesef tespit edilebilmiş değildir. Nedeni bilinmese dahi diğer adı hemanjiom olan bu rahatsızlık doğuştan gelen ve bebeklerde görülen damarsal bir hastalıktır. Bebeklerde görülmekte olan damar anomalisinin en sık görülen tipidir. Yapılan araştırmalarda genel olarak yüz kısmında daha fazla oluşmaktadır. Fakat damar ile alakalı olduğundan vücutta damar olan her bölgede görülebilmektedir. Aileler bebeklerinin vücutlarını ve yüz bölgelerini inceleyerek hemanjiom olup olmadığını tespit etmelidir. İlk etapta kırmızı bir nokta şekli ile ortaya çıkan hemanjiom zamanla portakal büyüklüğüne kadar ulaşabilmektedir. Anne ve babalar bebeklerinde kırmızı bir ben gördüklerinde takibe alarak büyüme olup olmadığını kontrol etmelidirler. Eğer büyüme olmadan aynı büyüklükte sabit kalıyorsa tehlike arz etmeyip kendiliğinden kaybolabilmektedir.

Hemanjiom büyüme sürecine girdiği zaman,

Aileler kırmızı lekeyi takip ederek ve fotoğraflayarak büyüme olup olmadığını anlayabilirler. Büyüme sürecine giren ve giderek büyüyen hemanjiom tehlikeli bir durumun habercisidir. Büyüme düzenli olarak devam eder. Eğer yüz bölgesinde ise büyüme giderek tüm yüz bölgesini kaplar ve körlüğe kadar ilerleyebilir. Takip sonucu büyüme durumu gözlenirse hemen uzman bir doktora başvurarak tedavi süreci vakit geçirmeden başlatılmalıdır.

İlk 2 haftalık bebekte hemanjiom fark edilmeyebilir. Ailede hemanjiom varsa risk var demektir.

Hemanjiomlar nasıl fark edilir

Etrafı krem, orta bölümü koyu kırmızı, yaralı ve iltihaplı daha derinde yada derinin dış yüzeyinde olabilmektedir. Aşama aşama renkleri ve görüntüleri farklı olabilmektedir. Bundan dolayı uygulanan tedavide farklılık gösterebilir. Bazı hemanjiomlar tehlikeli olabilmektedir. Çünkü yaşamsal fonksiyonları durdurabilir, nefes alma, görme, beslenebilme gibi hayati durumları etkileyebilir. Ayrıca yüz bölgesinde geçmeyen ve büyümeye devam eden hemanjiomlara hemen müdahale edilmelidir. Ağız yolu ile alınan ilaçların yanı sıra, tümörlü bölgeye enjeksiyonla verilen ilaçlarda kullanılabilmektedir. Nadiren emboli oluşabilir, damar içinde bulunan parçalar kanamaları hızlandırabilir. Bu durumda kanama durduran ilaçlar kullanılır.

Lazer tedavisi etkilidir ancak her hastada farklı tedaviler uygulanabilmektedir. Bazılarında lazer tedavisi iyi gelip olumlu sonuçlar verirken bazılarında lazere bağlı yaralar oluşabilmektedir.

]]>
Boğazda Kılcal Damar Kanaması https://www.kilcaldamar.gen.tr/bogazda-kilcal-damar-kanamasi.html Fri, 23 Nov 2018 08:59:42 +0000 Boğazda Kılcal Damar Kanaması; Kılcal damar kanamaları, dış kanamalar gurubu içerisinde diğer kanamalara oranla hafif kanamalar olarak gösterilmektedir. Boğazda kılcal damar kanamaları aynı şekilde hafif olarak gerç Boğazda Kılcal Damar Kanaması; Kılcal damar kanamaları, dış kanamalar gurubu içerisinde diğer kanamalara oranla hafif kanamalar olarak gösterilmektedir. Boğazda kılcal damar kanamaları aynı şekilde hafif olarak gerçekleşmektedir. Genel itibarıyla dış kanamalarda atardamar kanamaları hızlı ve durdurulması zor kanamalar, toplardamar kanamaları yavaş ama kesintisiz bir şekilde oluşurken kılcal damar kanamaları ise tam aksine yavaş ve aralıklı gerçekleşen kanamalardır. Ve saymış olduğumuz dış kanamaların hepsinin ortak kanama nedeni zorlamaya bağlı kopma ve kesilmeler ile gerçekleşir. Boğazda kılcal damarların kanama nedeni ise bir çok etkene bağlı olarak gerçekleşen kanamalardır.

Boğazda Kılcal Damar Kanama Nedeni Ve Belirtileri
 • En yaygın nedenleri arasında boğazlarda bulunan kılcal damarların tahriş olması sonucu oluşan kanamalardır. Özellikle sigara kullanımı ve alkol tüketiminde direk olarak boğazları tahriş etmektedir. Bir süre sonra tahriş olan bu damarlarda belirli aralıklarda, kopmalara bağlı olarak kanamalar gerçekleşir.
 • Bir diğer nedeni ise şiddetli hapşırmalarda ve aşırı esnemelerde kılcal damarlar zarar görerek kanamalar gerçekleşir.
 • Özellikle kış aylarında sert soğuklarda ağızlardan boğazlara doğru soğuk havanın nüfuz ederek damarları zorlaması sonucu oluşmasıdır. Bu kanamalar ile birlikte bronşlarda aynı şekilde zarar görebilmektedir.
Belirtieri ise, diğer kanamalar gibi koyu renkte ve bol bir şekilde gerçekleşmez. Aksine pembemsi açık kırmızı bir şekilde ve taze bir kan olarak gerçekleşir. Boğazda birikecek kadar bol miktarda gerçekleşmeyeceğinden genelde tükürmelerde veya hapşırmalarda direk olarak sümkürme şeklinde gerçekleşir.

Boğazda Kılcal Damar Kanaması Tedavi Yöntemleri

Boğazda kılcal damar kanamaları farklı nedenlerden kaynaklandığı için ilk olarak tedavide kanamaya neden olan faktör tespit edilerek, bu nedeni ortadan kaldırmak gerekmektedir. Bunun için doktor kontrolünde yapılan tetkikler ile ilaç tedavisi ile kılcal damarlar eski yapısına kavuşturulabilir. Bununla birlikte sizde boğazlarda bulunan kılcal damarların güçlenmesi ve sağlıklı olması için bazı besin ve içecekler ile tedaviye yardımcı olabilirsiniz. 

Bitkisel Olarak Tedavi Yöntemleri;
 • Bir fincan kadar kaynamış su içerisinde 2 çay kaşığı kadar toz şeklindeki nane karıştırarak demlenmesinden sonra süzerek içebilirsiniz.
 • Aynı şekilde bir fincan kaynamış suyun içeriğinde mersinde ağacını demledikten sonra süzerek içebilirsiniz.
 • Ayva yaprağı ve kabuğu kılcal damarların sağlığı için oldukça etkilidir. Ayvanın kabukları kalın olacak şekilde ayrıştırılarak yaprakları ile birlikte mikser yardımıyla lapa haline geldikten sonra süzülen suyunu içebilirsiniz.
]]>
Beyinde Kılcal Damar Çatlaması https://www.kilcaldamar.gen.tr/beyinde-kilcal-damar-catlamasi.html Sat, 24 Nov 2018 08:39:40 +0000 Beyinde kılcal damar çatlaması ölümcül sonuçlara yol açabilen ciddi bir sağlık sorunudur. Beyinde yer alan kılcal damarlar çeşitli sebeplerle çatlayarak kanamaya sebep olabilirler. Bu kanama bölgede kan toplanmasına ve beyne ba Beyinde kılcal damar çatlaması ölümcül sonuçlara yol açabilen ciddi bir sağlık sorunudur. Beyinde yer alan kılcal damarlar çeşitli sebeplerle çatlayarak kanamaya sebep olabilirler. Bu kanama bölgede kan toplanmasına ve beyne baskı oluşmasına neden olur.

Beyinde kılcal damarının yapısı: 

Vücuttaki en küçük damarlardır. Çapı yaklaşık beş nanometreye kadar düşebilir. Eritrosit ve endotelden oluşan kılcal damarlar atardamarlar ile toplardamarların birleşme noktalarıdır. Epitel dokudan meydana gelen beyin kılcal damarları oldukça dayanıklı yapıda ve esnek olsalarda bazı durumlarda çatlayarak iç kanamaya neden olabilirler.

Beyinde kılcal damar çatlaması nedenleri: 

Beyinde kılcal damar çatlamasının sonucu oluşan beyin kanamasına anevrizma nedir ve başlıca sebepleri şunlardır:
 • Hipertansiyon: Yüksek tuz tüketimi, aşırı kilo alımı, genetik yatkınlık gibi nedenlerle oluşan yüksek tansiyon nedeniyle kan basıncında meydana gelen artma sonucu damar içerisinde oluşan yüksek basınç epitel dokuyu beyin içerisine doğru şişmeye zorlayarak kılcal damarın çatlamasına neden olur.
 • Sigara ve aşırı alkol kullanımı: Az miktarda alkol kullanımı kan sulandırıcı özelliğiyle beyin kılcal damarlarının daha rahat çalışabilmesini sağlasa da aşırı miktarda alkol tüketimi kanın gereğinden fazla sulanmasını sağlayarak damar içi basıncın artmasına ve epitel dokunun hasar görmesine neden olacaktır. Sigara kullanımı ise kandaki nikotin seviyesinin artmasına ve beyin kılcal damarlarındaki epitel dokuların hasar görmesine neden olur.
 • Damar sertliği : Genetik faktörler veya yanlış beslenme sonucu meydana gelen damar sertliği sebebiyle epitel dokular esneklik kabiliyetini kaybederler. Bu da normal bir tansiyonun bile kılcal damarlarda çatlamaya yol açmasına neden olur. Vücudun diğer bölümündeki kılcal damarlar damar sertliğinden fazla etkilenmezken özellikle beyinde kılcal damarların çatlamasını kolaylaştırır.
 • Enfeksiyon: Başta menenjit olmak üzere bazı enfeksiyon hastalıkları beyin damarlarının iltihaplanmasına ve yapısının bozulmasına neden olurlar.
 • Travma: Kafaya alınan şiddetli darbeler sonucu kılcal damarlarda çatlama olabilmektedir. Kılcal damar çatlaması belirtilerini geç gösterebileceğinden kafa bölgesine alınan darbeden sonra hastanın belli bir süre izlenmesi gerekir.
Beyinde kılcal damar çatlaması tedavisi: 

Beyinde kılcal damar çatlamasının yol açtığı beyin kanamasının engellenmesi ve biriken kanın boşaltılması tedavinin esasını teşkil eder. Cerrahi müdahale ile beyin içerisinde biriken ve basınca neden olan kan boşaltıldıktan sonra kanama devam ediyorsa cerrah tarafından çatlayan kılcal damar yakılarak kanama kesilir.
]]>
Testiste Kılcal Damar Kanaması https://www.kilcaldamar.gen.tr/testiste-kilcal-damar-kanamasi.html Sat, 24 Nov 2018 22:48:04 +0000 Testislerde kılcal damar kanaması, sadece kozmetik açıdan problem yaratan; haliyle tedavi gerektirmeyen önemsiz bir durum olabildiği gibi üreme ve idrar yollarıyla ilgili ciddi hastalıkların başlangıcı da olabilmektedir. Bu n Testislerde kılcal damar kanaması, sadece kozmetik açıdan problem yaratan; haliyle tedavi gerektirmeyen önemsiz bir durum olabildiği gibi üreme ve idrar yollarıyla ilgili ciddi hastalıkların başlangıcı da olabilmektedir. Bu nedenle testislerde kılcal damar kanamasına dair dikkatli olunmalı, belirtileri fark edildiği anda harekete geçilmelidir. 

Testislerde Kılcal Damar Kanaması Olduğu Nasıl Fark Edilir 

Testislerin yüzeyinde görülebilir durumda olan birçok damar bulunmaktadır. Kırmızı ve mavi tonlarındaki bu damarlar çatladıklarında deri yüzeyinde dışa doğru küçük kırmızı noktalar ya da kan akışı oluştururlar. Kılcal damarlar vücudun geneline yayıldıkları için kılcal damar kanaması sadece testislerde değil; vücudun farklı noktalarında da görülebilir. Tıpkı vücudun diğer bölgelerinde olduğu gibi testislerde de kılcal damar kanamasını oluşan bu kırmızı noktalardan ve kan akışından anlamak mümkündür. 

Testislerde Kılcal Damar Kanaması Neden Olur 

Kılcal damar kanamasının birbirinden farklı sebepleri bulunmaktadır. Örneğin; testislerde oluşan kılcal damar kanaması tamamen genetik sebeplerden dolayı ortaya çıkabildiği gibi damar kapakçıklarının düzgün çalışmamasından dolayı da meydana gelebilir. Ya da yaşla birlikte oluşabileceği gibi yaralanmalar nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca sürekli ayakta durmak, vücudu spor ya da farklı nedenlerden dolayı aşırı zorlamak, devamlı çok soğuk ya da sıcak su ile yıkanmak da kılcal damar kanamasının sebepleri arasında yer almaktadır. 

Testislerde Kılcal Damar Kanaması Oluşmaması için Neler Yapılmalıdır 

Gün içinde çok fazla ayakta vakit geçirmemek, çok sıcak ya da soğuk sularla yıkanmamak; testisleri aşırı sıcak ya da soğuk suya maruz bırakmamak, sürekli ağır kaldırmamak ve spor olarak devamlı ağırlık taşımamak testislerde kılcal damar kanamasına karşı alınabilecek önlemlerin başında gelmektedir. 

Testislerde Kılcal Damar Kanaması Olduğunda Ne Yapılmalıdır 

Testislerinizde dışarıya doğru çıkan kırmızı noktaya veya kan akıntısına rastladığınızda ilk iş olarak bir uzmana danışmalısınız. Genellikle olağan bir durum olan ve çoğu erkekte görülen kılcal damar kanaması sadece görüntü açısından problem yaratmakta; kesin olarak herhangi bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak kılcal damar kanaması; varis, kısırlık gibi üreme ve idrar problemlerine yol açabilecek bir hastalığın da belirtisi olabileceğinden ihmal etmemek, doktora danışmak gerekmektedir. 

Testislerde Kılcal Damar Kanaması Tedavisi 

Testislerde oluşan kılcal damar kanaması, farklı bir hastalığın başlangıcı değilse herhangi bir tedavi uygulanmaz. Ancak oluşan kanama varis tarzı bir rahatsızlık ise cerrahi yöntemlerle alınabilmektedir. Varis aldırma işlemi günümüzde genellikle mikro cerrahi yöntemi ile yapılsa da bu işlem için farklı yöntemler de uygulanmaktadır. Ek olarak varis aldırmak sadece görüntü açısından fayda sağlamakla birlikte varis oluşumunu tamamen ortadan kaldırmamaktadır. 
]]>
Akciğerde Kılcal Damar Kanaması https://www.kilcaldamar.gen.tr/akcigerde-kilcal-damar-kanamasi.html Sun, 25 Nov 2018 18:35:29 +0000 Akciğerde Kılcal Damar Kanaması, Akciğerde meydana gelen kılcal damar kanaması sorunu beraberinde hastanın balgamlı kan tükürmesine sebep olmaktadır. Bu durum tıp literatüründe hemoptizi olarak anılmaktadır. Bu rahatsı Akciğerde Kılcal Damar Kanaması, Akciğerde meydana gelen kılcal damar kanaması sorunu beraberinde hastanın balgamlı kan tükürmesine sebep olmaktadır. Bu durum tıp literatüründe hemoptizi olarak anılmaktadır. Bu rahatsızlık akciğerde kılcal damar kanaması ya da çatlaması sorununa neden olmaktadır. Balgamda meydana gelen kanın yani hemoptizi rahatsızlığının fazla olması bireyin hayatını olumsuz bir biçimde etkilemektedir. Burada yaşanan sorun akciğerde kılcal damar kanaması sorununun fazla miktarda gerçekleşmesi değildir. Hastanın akciğerinden gelen kan sebebi ile kişi kendi kanı sebebi ile boğulması söz konusu olabilir. Bu durum sebebi ile de hasta kanayan akciğer kısmını bilmesi halinde o tarafa doğru yan bir şekilde yatırılması gerekmektedir. Aksi takdirde kanama daha da şiddetli bir şekilde artmaktadır.

Akciğer Kılcal Damar Kanaması Yaşanması

Akciğerde kılcal damar kanaması sorunu uzun süreli olarak kendini göstermesi sebebi ile bu soruna karşı dikkatli olunması gerekir. Yaşanan kanamalara karşı hazırlıklı olmak ve panik yapmamak oldukça önemli bir husustur. Hastada yaşanan kanamanın akciğerdeki kılcal damarların yaşanan kanamanın hangi tarafta yer aldığı bilinmeside oldukça önemlidir. Zira yaşanan kanamalara karşı bu durumu bilmek alınacak önlemler açısından çok önemli bir etkendir. Eğer yaşanan kanama sorunu akciğerin sol tarafında ise hasta sol tarafı alt tarafta kalacak bir şekilde yan yatırılması gerekir. Bu sayede kılcal damarlardaki kanın yer çekimi etkisi ile sol tarafta kalması sağlanır. Bu durum yukarıda kalan sağ bölümün nefes alması açısından yeterli gelecektir. Bu tedbirin alınmasıda akciğerde kılcal damar kanaması sorununu kısa süreli de olsa durdurmak açısından etkili bir tedavi yöntemi olduğunu söylemek mümkündür.

Nefes Alıp Vermede Sorunlar Yaşanması

Hastanın akciğerde kılcal damar kanaması yaşaması ile birlikte solunum solunu yaşaması da söz konusu olacaktır. Bu sebep ötürü akciğerde biriken kanın bir an önce dışarı atılması gerekir. Ancak bu sayede nefes sorunu için anlamlı bir adım atılacaktır. Zaten yaşanan kanama hastaya zor anlar yaşatacaktır. Bunun yanı sıra nefes alıp vermede sorunlar yaşamak beraberinde bu durumu daha da zora sokacaktır. Bu sebepten ötürü uzman bir hekime başvurulması gerekir.

Akciğer Kılcal Damar Kanaması Sorunun Tedavisi

Yaşanan akciğer kılcal damar kanaması sorununun kontrol altına alınması için kanamaya neden olan rahatsızlığını iyi bilinmesi gerekir. Bazı kanama durumları kontrol edilmez ise eğer cerrahi müdahalenin yapılması şarttır. Aksi takdirde bu sorun daha da büyümesi söz konusudur.

]]>
Kılcal Damar Tıkanıklığı https://www.kilcaldamar.gen.tr/kilcal-damar-tikanikligi.html Mon, 26 Nov 2018 14:30:24 +0000 Kılcal damar tıkanıklığı, ülkemizde kullanılan bu sözcük daha çok doktorlar tarafından tedavi yapılmayacak tıkalı atardamarlar için kullanılır. Yani bir hastada kılcal damar tıkalı denildiği zaman artık damar ameliy Kılcal damar tıkanıklığı, ülkemizde kullanılan bu sözcük daha çok doktorlar tarafından tedavi yapılmayacak tıkalı atardamarlar için kullanılır. Yani bir hastada kılcal damar tıkalı denildiği zaman artık damar ameliyat olamayacak ölçüde bir problem olduğu düşünülür. Elbette tedavi yapılamayacak ölçüde küçük damarların tıkalı olması ifadesi gerçekçi kriterlere dayanmakta ve kişiden kişiye fark eder.

Kılcal damar tıkanıklığı belirtileri

Ülkemizde kılcal damar tıkanıklığı ifadesi kullanıldığı en tipik durumlardan şeker hastalarında görülen ve çoğu zaman ayaklarında şeker yaraları ile beraber seyreden, bilhassa bilekteki ve ayaktaki atardamarların tıkanıklığı ve bacağın dizden aşağıdaki kısımları olduğu vurgulanan, bazen şeker hastalığı olmadan da dizden aşağıdaki atardamarlarda damar sertliğine bağlı tıkanıklarının olabileceği belirtiliyor. Benzer olduğunda Buerger hastalarında da aynı şekilde damarlar sıklıkla tıkanmaktadır.

Şeker hastalığının damar hastalığı ile alakalı en önemli belirtilerinden birisi ayak parmaklarında ve ayaklarda oluşan genelde ağrısız yaralar kızarıklık, şişme, pis kokulu akıntı, morarma ile kendini belli eden enfeksiyonlara ve parmak yada topuklardaki siyah renkli kongrenlerdir. Şeker hastalarında iyileşme göstermeyen ayak yaraları hastanın ve yakınlarının yaşam standardını bozmasının yanında, bacağının kesilmesine kadar ilerleyecek çok önemli sonuçlar doğurabilmektedir.

Kılcal damar tıkanıklığı tedavisi
 
En yaygın şekilde yapılan tedavi yöntemi Anjiyo ile tıkalı damarların açılması olduğunu, günümüzde başta balonlar, ilaçlı balonlar ve damar içinin traşlanması anlamına gelen tıkanıklığına lazerli açılması aterektomi ve nadiren stentler olmak üzere birçok yöntemlerle başarılmaktadır.

Bazen bu tedavilerde ilk seçenek olarak uygun olmadığı zaman, tıkalı damarlara bypass yapılmaktadır. Bypass tıkanıklığın altı ile üstü arasında bir damarı bağlayarak, kan akımının tıkanıklığını atmayacak şekilde köprü oluşturması anlamına gelir. Genel olarak hastanın kendi damarları kullanılarak yapılmaktadır. Bypass ameliyatları bir zamanlar bypass yapılmayacak kadar ince olduğu düşünülen, ayak sırtı bile taban atardamarlara kadar uzanacak şekilde büyük bir başarı yüzdesi ile yapılmaktadır.

Damarlar açılıp, dokulara kan verildiği zaman ağrılı veya ağrısız mor alan parmaklar ve uzun süre devam eden yaralar iyileşme göstermeye başlarlar. Bilhassa kılcal damar tıkanıkların da tedavi mümkün hale gelmiştir. Buna binaen hastaların önemli bir bölümü tedavi olamayacakları düşüncesiyle yaranın pansuman, ufak cerrahi girişimler, çeşitli ilaç tedavileri ya da hiperbarik oksijen tedavisi yöntemlerle vakit kaybederler.
]]>
Boğazda Kılcal Damar Çatlaması https://www.kilcaldamar.gen.tr/bogazda-kilcal-damar-catlamasi.html Mon, 26 Nov 2018 21:12:39 +0000 Boğazda Kılcal Damar Çatlaması, Ağız boşluğundan sonraki geçit kısmına boğaz ismi verilmektedir. Akciğerlere hava, mideye yiyecek ve sıvılar, orta kulağa gidecek olan ses dalgaları bu boğazdan geçer. Boğazın iki Boğazda Kılcal Damar Çatlaması, Ağız boşluğundan sonraki geçit kısmına boğaz ismi verilmektedir. Akciğerlere hava, mideye yiyecek ve sıvılar, orta kulağa gidecek olan ses dalgaları bu boğazdan geçer. Boğazın iki tarafında lenf sistemi mevcuttur. Boğaz, 5 cm ile 14 cm arasında uzunluğa sahiptir. Boğazın yutkunma, solunum, ses ve konuşma, vücudu mikroplara karşı koruma görevleri vardır. Boğaz kanaması, tıpta hemoptizi olarak bilinmektedir. Boğaz kanamasında akciğerlerden, bronşlardan, trakeden ve boğazdan çıkan kanın ağızdan çıkması olayına hemoptazi ya da kan tükürme olarak isimlendirilir.

Boğaz kanamasının nedeni genellikle üç bölgede olmaktadır. Bunlar ağız içi, burun boşluğu ve boğaz kaynaklıdır. Hem tükürükle hem de burundan kan geliyorsa kanamanın kaynağı üst solunum yollarındandır. Kanın rengi ve kanın miktarı sebebi hakkında önemli ipuçları verebilir. Akciğer kaynaklı olan kanamalar havayla  temas ettiğinden köpüklüdür. Parlak kırmızı, az miktardaki kan üst bölgelerden burun ve boğaz bölgesinden kanama ihtimalini arttırır. Kahve telvesi renginde kan geliyorsa midede beklemiş kanı göstermektedir. Aşırı kan gelmesi genelde mideyle ilgili ciddi kanamalardan kaynaklanır.

Boğazda kılcal damar çatlaması nedenleri: Bazı kişilerde ara sıra öksürürken tükürükle birlikte boğazdan kan gelmektedir. Bunlar diş etlerinden, burnun arka tarafından veya boğazdaki kılcal damarlarının çatlaması kaynaklı olabilir. Şiddetli biçimde sümkürmek ve aksırmak kılcal damarların çatlamasına sebep olarak boğaz kanaması görülür. Kişinin kronik bronşit olması, alerjisi olması ve sigara tahrişleri olması da bu tür boğaz kanamalarına  neden olmaktadır. Boğaza kaçan sert cisimler de tahriş ederek kılcal damarların çatlamasına neden olabilir. Boğaz enfeksiyonlarında tedavi geciktirilirse, öksürürken fazla zorlamak, çok yüksek sesle bağırmak, lokmaları yutarken fazla zorlamak gibi sebepler boğazdaki kılcal damarlarda kanamalara neden olabilir.

Tedavisi: Kılcal damarlardaki kanama sebepler ortadan kalkınca, genellikle kendiliğinden durur. Fazlaca tahriş olan bölgelerde ise tekrarlayabilir. Uzman bir hekime müracaatla kısa süreli ilaç tedavisi ile geçmektedir. Sıcak yiyecek ve içeceklerden bir süre uzak durmak kanamaların yinelememesi için iyi olacaktır.
]]>
Beyinde Kılcal Damar Kanaması https://www.kilcaldamar.gen.tr/beyinde-kilcal-damar-kanamasi.html Tue, 27 Nov 2018 03:32:31 +0000 Beyinde Kılcal Damar Kanaması, Kılcal damarlar genel olarak vücudumuzda ki organların üst tabakasında bulunan ince yapılı damarlardır. Bundan dolayı, kılcal damar kanamaları bölgelere göre ciddiyetini değiştirmektedir. Beyinde Kılcal Damar Kanaması, Kılcal damarlar genel olarak vücudumuzda ki organların üst tabakasında bulunan ince yapılı damarlardır. Bundan dolayı, kılcal damar kanamaları bölgelere göre ciddiyetini değiştirmektedir. En riskli alan ise kuşkusuz beyinde bulunan kılcal damar kanamalarıdır. Nitekim beynin yapısı gereği kılcal damarların beyin yumaklarının üstünde bulunan damarlardır. Ve gerçekleşen kanamalar direkt olarak beyin kanaması olarak belirtilen kanamaları gerçekleşir. Beyinde bulunan kılcal damarların kanaması direkt olarak gerçekleşmez. Genelde ileri yaşlarda ve bayanlarda erkeklere oranla daha çok görülen kanamalardır. Genel olarak vücuttaki kılcal damarlar ilk olarak zedelenerek, ilk aşamasında tıkanmalar gerçekleşir. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak damarlarda aynı şekilde eski sağlamlıklarını kaybedebilmektedir. Bizde sizler için beyinde kılcal damar kanaması belirtileri ve tedavilerini kısaca açıklayacak olursak

Beyinde Kılcal Damar Kanaması Belirtileri 

İlk olarak beyinde bulunan kılcal damarlarda kanamadan önce damarlarda tıkanmalar meydana gelmektedir. Bu tıkanmalara tıp dilinde anevrizma adı verilmektedir. Bundan dolayı, kılcal damarlar patlamadan önce mutlaka tedavisi gerçekleşmelidir. Asıl belirtisi ise direkt olarak baş ağrılarıdır. Bu ağrılar normalde herkeste görüldüğü için bir çok kimse önem vermez. Ve çok ciddi bir hastalığın farkında değildir. Şöyle ki mutlaka çevrenizde duymuş ve görmüşsünüzdür. Bi anda hasta düştü ve beyin kanaması geçirdiğini. Aslında bu olay bi anda değildir. ilk olarak kılcal damarlar tıkanmış sonrasında özellikle tansiyona bağlı olarak yüksek kan basıncı sonucu damarların patlaması ve kanamanın gerçekleşmesidir. Bundan dolayı, baş ağrılarında dikkat etmeniz gereken şiddetli bir şekilde beyin içinde şimşek çakarcasına ani bir şekilde gerçekleşiyor ise mutlaka en yakın hastaneye başvurmalısınız. Özellikle bayanlarda damarların daha ince yapılı olmasından dolayı ileri yaşlarda ve tansiyon hastalıkları olanlar mutlaka sene bir defa beyin tomografisini çektirmelidir.

Beyinde Kılcal Damar Kanaması Tedavisi

Beyinde kılcal damar kanaması tedavisi ilk olarak kanama gerçekleşen damar tespit edilerek kanamanın durdurulması sağlanır. Belirtmek gerekirse bu cerrahi müdahale sonucunda kişi hayatını kaybetme ve kanama sonucu oluşan kan pıhtıların baskı verdiği beyin içinde ki diğer başka damarda bulunan hücrelerin yok olmasına neden olabilir. Bunun sonucu olarak ta baskı yaptığı damar artık vücudun hangi bölümünün damarı ise felç geçirmesine neden olmaktadır. Bundan dolayı, kanama gerçekleştiği andan itibaren hiç zaman kaybetmeden en yakın hastaneye götürülmesi gereklidir.
]]>
Yüzde Kılcal Damar Çatlaması https://www.kilcaldamar.gen.tr/yuzde-kilcal-damar-catlamasi.html Tue, 27 Nov 2018 19:05:23 +0000 Yüzde kılcal damar çatlaması, toplumumuzda çok karşılaşılan bir durumdur. İnsanlarda ciddi olarak rahatsızlık meydana getirmese bile genellikle estetik sorunlara neden olmaktadır. Özellikle çatlayan kılcal damarların yüz böl Yüzde kılcal damar çatlaması, toplumumuzda çok karşılaşılan bir durumdur. İnsanlarda ciddi olarak rahatsızlık meydana getirmese bile genellikle estetik sorunlara neden olmaktadır. Özellikle çatlayan kılcal damarların yüz bölgelerinde olması, kişinin yüz güzelliğini ciddi derecelerde etkilemektedir. Bilindiği gibi kılcal damarlar, insan vücudundaki en küçük damarlardandır. Bu nedenle meydana gelen çatlamalar, bölgelerde sadece kızarıklıklara neden olur ve herhangi bir ağrı sorununa yol açmaz. Fakat meydana gelen kızarıklık özellikle göz altlarında ve burun kenarlarında ciddi kızarıklıklara neden olur. Bu durum toplumda meydana gelen kılcal damar çatlamalarına neden olarak birçok kişinin şikayetçi olmasına neden olmaktadır. Bu şikayetlerden kurtulmak aslında düşünüldüğü kadar zor değildir. Çünkü insanların vücutlarına gerekli olan bakımların yapılması bu çatlamaların ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Bu nedenle bilmelisiniz ki vücudunuza yapacağınız bakımlar, sadece cilt güzelliği için değil aynı zamanda kılcal damar çatlamalarında da önemli rol oynamaktadır.
Yüzde kılcal damar çatlaması sorunları, direk olarak cildin yaşlı ve yıpranmış görünmesine neden olacaktır. Bu durum yüz bölgesinde mavimsi bir rengin meydana gelmesine neden olmaktadır. Bunun yanında bazı insanlarda bu renk morda olabilir. 

Yüzde kılcal damar çatlaması sorununun nedenleri nelerdir

Cildin hassas olması: Bazı insanların cilt yapıları son derece hassastır. Öyle ki bu kişilerin cımbız kullanması ya da ağda yapması gibi durumlarda bile ciltte ciddi hasarlar meydana gelmektedir. Böyle hassas cilde sahip olan insanların yüz bölgelerinde kılcal damar çatlaması yaygın bir şekilde görülür. 

Aşırı güneş: Kimi zaman kişilerin işleri nedeniyle kimi zaman da diğer nedenlerden dolayı uzun süreli olarak güneş altında kalma durumunda yüz bölgesinde hassas bölgeler olan elmacık kemikleri bölgelerinde kılcal damar çatlamaları meydana gelir. Böyle durumlarda sorun geçici olduğu için bazı bakım uygulamaları sorunların giderilmesinde olumlu sonuçlara neden olacaktır. 

Doğum kontrol hapları: Kadınların yaygın olarak kullandıkları bu hap, damarların zarar görmesine neden olarak özellikle kılcal damarlara olumsuz etkilerde bulunacaktır. Bu durum yüzde kılcal damar çatlaması sorununu ortaya çıkardığı gibi insanların bacaklarında, kollarında ve diğer bölgelerinde de olumsuz etkilere neden olabilir.

Hormon tedavisi: Çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelen hormon sorunları için yapılan tedavilerde bu durum yan etki olarak ortaya çıkmaktadır. Bu durumlarda tedavi yöntemi değiştirilebilir ya da ayrıca yüzde kılcal damar çatlaması için tedaviler uygulanarak engellenecektir. 

Yüzde kılcal damar çatlaması tedavisi:

Yüzde kılcal damar çatlaması sorununun tedavisinde çok çeşitli lazer tedavisi uygulanmaktadır. Günümüzde hemen hemen büyük her hastanede bu damarların çatlaması durumlarında yapılacak lazer tedavisi cihazları bulunmaktadır. Lazer tedavisi özellikle ince damarlar üzerinde olumlu sonuçlara neden olduğu için özellikle yüz bölgesinde son derece olumlu sonuç verir. Lazerlerle deriye iletilen ışınlar, kılcal damar içerisinde bulunan alyuvarlar tarafından emilmesi ile uygulanmaktadır. Fakat bu tedavi yöntemi kesinlikle kan pıhtılaşması rahatsızlığı olan insanlara uygulanmamalıdır. Bunun yanında kan sulandırıcı ilaçları düzenli olarak kullanması gereken insanlardada bu tedavi kesinlikle uygulanmamalıdır. 
]]>
Kılcal Damar Kanaması https://www.kilcaldamar.gen.tr/kilcal-damar-kanamasi.html Wed, 28 Nov 2018 10:02:04 +0000 Kılcal damar kanaması, insan vücudunun hemen hemen her yerinde meydana gelebilecek bir durumdur. Özellikle yüz bölgelerinde meydana gelen kılcal damar kanamaları, insanlarda yaygın bir şekilde şikayetlerin oluşmasına neden olmakta Kılcal damar kanaması, insan vücudunun hemen hemen her yerinde meydana gelebilecek bir durumdur. Özellikle yüz bölgelerinde meydana gelen kılcal damar kanamaları, insanlarda yaygın bir şekilde şikayetlerin oluşmasına neden olmaktadır. Kılcal damar kanamaları, ciddi olarak estetik sorunlara neden olmaktadır. Fakat çok aşırı yayılmadığı sürece bu durum insanlarda ciddi sağlık sorunlarına neden olmaz. Tıbbi olarak meydana gelen kılcal damar kanaması, "kapiler" olarak bilinmektedir. İnsan vücudunu kuşatmış olan en küçük damarlar olan kılcal damarlar, kan ile doku hücreleri arasında madde alış verilerini sağlamaktadır. Fakat kılcal damarlar üzerinde meydana gelen kanamaları bu bölgelerde madde alışverişini olumsuz bir şekilde etkileyecek ve bu nedenle bölgede cilt hassaslaşmaya başlayacaktır. Bu hassaslaşmayla birlikte insanlarda ciltte kızarma, morarma ve damar izlerinin çıkması gibi durumlar meydana gelecektir. Kılcal damar kanamaları, direk olarak varis olarak da ele alınabilmektedir. Özellikle bacaklarda görülen kılcal damar kanamaları çok daha yayıldığı için doktorlar en çok bu bölgelerdeki kanamalarla uğraşmaktadır.

Kılcal damar kanaması belirtileri: 

Sancı şiddetinde ağrı: Kılcal damar kanaması sorunlarında bu durum ilk zamanlarda sadece görüntü olarak problemlere neden olan bu problem belli bir süre sonra ağrı problemlerine neden olmaktadır. Kılcal damar kanaması sorunları olan insanlarda özellikle bu bölgelerde dokunmalar sırasında şiddetli ağrılar meydana gelir. 

Ciltte kızarıklık, morluk ve kararma: Bölgede dolaşımın doğru olarak tamamlanamaması nedeniyle ciltte sorunlar ortaya çıkmaya başlar özellikle damarların çevresinde oluşan kızarıklıklar ciddi bir belirti olarak ele alınmaktadır. Eğer bu durum artış gösterirse zaman kaybetmeden doktora gitmeniz gerekmektedir. 

Ciltte kaşıntı: Meydana gelen kılcal damar kanamaları, direk olarak cilt altında gıdıklanmaya ve bununla birlikte kaşıntıların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu durumlarda kesinlikle bölgelerin kaşınmaması gerekir. Aksi halde meydana gelen tahriş artacak ve kanamalar da artacaktır. 

Dışarıdan görünebilen damarlar: Kılcal damarlar vücudun en küçük damarlarıdır. Fakat gözle görülebilecek derecede olan bu damarlar, ciddi olarak belirgin hale gelir ve kişinin cildinde ağaç dalına benzer bir görüntü ortaya çıkar. Bu durum aslında estetik problemlerin en başında meydana gelmektedir. 

Kılcal damar kanamasına neden olan etkenler:
 • Kılcal damarlarda meydana gelen kanamaların en büyük nedeni vücuda alınmış olan darbelerdir. Özellikle hassas bölgelere alınan darbeler direk olarak kılcal damarların etkilenmesine ve buna bağlı olarak meydana gelen kanamalara neden olmaktadır. 
 • Sürekli güneş ışığında duran insanlarda da kılcal damarlar genişleyerek kanamaya başlar. Bu durum herkeste görülmese bile özellikle hassas ve ince cilde sahip olan insanlarda bu durum çok sık bir şekilde görülmektedir. 
 • Farklı rahatsızlıklar nedeniyle yapılan ilaç tedavilerinde bazı kimyasal ilaçların kullanılması durumlarında kılcal damar kanaması sorunları ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle kullanılan ilaçlar tıbbi bile olsa kesinlikle aşırı bir şekilde kullanılmamalıdır.
 • Son olarak belirtmek isterim ki insanlarda meydana gelen kılcal damar kanamaları yaşlılarda daha yaygın bir şekilde görülmektedir. Çünkü yaşlılık, kılcal damar kanaması rahatsızlığının en büyün nedenlerinden biridir. 
]]>
Göz Altı Kılcal Damar Çatlaması https://www.kilcaldamar.gen.tr/goz-alti-kilcal-damar-catlamasi.html Wed, 28 Nov 2018 17:11:25 +0000 Göz altı kılcal damar çatlaması, toplumda çık sık rastlanan bir durumdur. Bu rahatsızlıktan kurtulmak çok zor değildir. Kılcal damar çatlamaları cildi yaşlı ve yıpranmış olarak görünmesine yol açar. Kılcal damar çatlam Göz altı kılcal damar çatlaması, toplumda çık sık rastlanan bir durumdur. Bu rahatsızlıktan kurtulmak çok zor değildir. Kılcal damar çatlamaları cildi yaşlı ve yıpranmış olarak görünmesine yol açar. Kılcal damar çatlamaları mavi, mor yada kırmızı renkte deri de meydana gelen durumlar, oluşumlardır. Göz altı kılcal damar çatlamaları dışında yüz bölgesinde, bacaklarda, ayaklarda, burunda ve vücudun değişik bölgelerinde bu çatlamalar meydana gelebilir. 

Göz altı kılcal damar çatlaması nedenleri,
 • Hormonsal tedavi metotları,
 • Doğum kontrol hapları
 • Ciltte hassasiyet
 • Yaşlılık ve genetik faktörler
 • Aşırı güneş hasarı
 • Hematolojik hastalıklar
 • Kortizonlu kremlerin uzun bir süre kullanılması kılcal damar çatlamasına neden olmaktadır. 

Göz altı kılcal damar çatlaması tedavi şekli,

Göz altı kılcal damar çatlaması tedavilerinde çeşitli lazer tedavileri kullanılır. Bir kaç seans göz altı kılcal damar çatlaması tedavisi için yeterli olabilir. Fakat her kişi lazer tedavisi yaptıramaz. Lazer tedavisi yaptıramayan kişiler, lazere karşı hassasiyeti olan kişiler, kan sulandırıcı ilaç kullanması gereken kişiler, kan pıhtılaşması sorunu olan kişiler, antifosfolipid sendromu olan kişilerdir. Lazer tedavisi uygulanan kişide tedavi sonrası damarda bulunan kırmızı renkler hastalar tarafından normal karşılanmalıdır. Lazer uygulandıktan sonra iyileşme süreci 2 ve 4 hafta arasında değişim göstermektedir. Doktorun tavsiyesine göre kremler kullanılabilir. Lazer tedavisi dışında bulunan bir diğer tedavi yöntemi de bitkisel tedavi yöntemidir. Tüm hastalıklarda olduğu gibi göz altı kılcal damar çatlaması rahatsızlığında da bitkisel yönteme başvurulur. Damar büzücü etkiye sahip olan at kestanesi bu tedavide kullanılmaktadır. At kestanesi çayı, yağı ve losyonu bir çok hastalıkta kullanılmaktadır. At kestanesi kabuğu soyulur ve rendelenir. Üzerine zeytin yağı koyulur ve 20 gün kadar bekletildikten sonra göz altına sürülür. Bu karışım kılcal damarların çoğalmasını engellemektedir. Aynı şekilde at kestanesi losyonu ve yağı da kılcal damarların olduğu bölgeye sürülür ve kılcal damar oluşumu engellenir.
]]>
Makatta Kılcal Damar Çatlaması https://www.kilcaldamar.gen.tr/makatta-kilcal-damar-catlamasi.html Thu, 29 Nov 2018 04:26:21 +0000 Makatta kılcal damar çatlaması ; tıp dilinde anal fissür  denilen bu hastalık dışkılama sırasında kanamalara neden olan, kişiye yoğun acı veren, sonrasında ağrı ve kaşıntılara sebep olan bir hastalıktır.Nedeni genellikle Makatta kılcal damar çatlaması ; tıp dilinde anal fissür  denilen bu hastalık dışkılama sırasında kanamalara neden olan, kişiye yoğun acı veren, sonrasında ağrı ve kaşıntılara sebep olan bir hastalıktır.Nedeni genellikle kabızlık ve ıkınmadır. Sert dışkının kılcal damarı tahrişi sonucunda çatlak meydana gelir.Öncelikle hafif çizik şeklinde başlar.Hastalık kronikleştikce derin çatlak haline gelmektedir.

Kronik fissür(makatta kronik kılcal damar çatlaması);

Hastalık dışkılama da kendini gösterdiği halde, doktordan utanma,çekinme ve gizleme nedeniyle tedavi edilmeyen kılcal damar çatlamasının sürekli kabızlık hali ile karşılaşması sonucu çatlağın derinleşerek, kanama durumu ve sürekli olarak hastaya ağrı ve acı verme halidir.
hastalığın sinsi ilerlememesi nedeniyle belirtiler hemen ortaya çıkar. Uzman doktorun yapacağı basit  muayene ile tanı konur. 

Makatta kılcal damar çatlaması hastalığının belirtileri; 
 • Makatta ağrı 
 • Dışkılama sırasında kanama 
 • Dışkılama sonrası makatta kaşıntı
 • Makatta şişlik
Makatta kılcal damar çatlaması hastalığının tedavisi;

Hastalığın tedavisinde asıl önemli olan hastalığın, kabızlığa bağlı nüks etmesini önlemektir.Bu nedenle kabızlığı önlemek büyük ölçüde sizi rahatlatacaktır. Bunun için bol su içilmeli, sıvı ve lifli gıdalar ile beslenilmeli. dışkılama sırasında ıkınmaktan kaçınılmalıdır. 
 • Sıcak oturma banyosu;Günde en az iki defa ılık suya oturmak sonrasında  bölgeyi kurulamak gerekir. 
 • Dışkı yumuşatıcı kullanımı; Dışkıyı yumuşatarak kabızlığı önleyici ilaçlar kullanmak, hastayı belirgin rahatlatacaktır. 
 • Lokal aneljezikler;Çok yaygın olarak kullanılıyorlar. Hastada belirgin rahatlama sağlıyor.Nitrogliserinli kremlerin genellikle günde iki kez kullanılmaları öneriliyor.İki ay yapılan bu tedavilere rağmen hastalık iyileşmedi ise  hekim cerrahi tedavi planlayabilir.

Makatta kılcal damar çatlaması hastalığına cerrahi tedavi,

Basit bir cerrahi ameliyatı vardır.İçteki makat kısmının bir kenarından kesilmesi makat kasındaki aşırı ve sürekli kasılma sorununu çözer.Bu şekilde çatlağın iyileşmesini sağlar.
Yeni bir çatlak oluşumunu önlemek için yediğimiz yiyeceklerde bol sıvı tüketmeye özen göstermeliyiz.Günlük 8-10 bardak su içilmesi çok önemlidir.Ağırlıklı olarak lif içeren besinler tüketilmelidir.Makatta kılcal damar çatlaması hastalığının tekrarlaması durumunda hemen hekiminize başvurunuz.
]]>
Kılcal Damar Lazer Tedavisi https://www.kilcaldamar.gen.tr/kilcal-damar-lazer-tedavisi.html Thu, 29 Nov 2018 18:39:29 +0000 Kılcal damar lazer tedavisi, Kılcal damar genelde yüz bölgesinde ve yer, yer de tüm vücutta görülen kılcal damarların genişlemesi ile cilt üzerinde rahatsız edici kırmızımsı bir görünüm ortaya çıkmasıdır. Toplumun yakl Kılcal damar lazer tedavisi, Kılcal damar genelde yüz bölgesinde ve yer, yer de tüm vücutta görülen kılcal damarların genişlemesi ile cilt üzerinde rahatsız edici kırmızımsı bir görünüm ortaya çıkmasıdır. Toplumun yaklaşık %15 oranında görülmektedir. En çok açık tenli insanlarda görülmektedir. Genişleyen kılcal damarların sağlık açısından herhangi bir rahatsızlığa sebep olmamaktadır. Fakat buna karşın estetik görünümünün güzel olmayışından ötürü, uygun bir tedavi yapılması gerekli olmaktadır. Bu tedavi metodu için lazer tedavisi oldukça uygun bir tedavi yöntemi olmaktadır.

Kılcal damar lazer tedavisi için hangi çeşit lazer kullanılır
 • Long pulsed Nd:YAG lazer Nd:YAG(1064nm)
 • Pulsed dye lazer 595 nm 585 nm
 • KTP lazer532nm
 • IPL türü lazer ışınlarının kullanılması uygundur.
Kılcal damar lazer tedavisinde lazer ışınları hamoglobin üzerine yoğunlaş. Kanda yoğun bir şekilde bulunan hemoblobin lazerin etkisi ıle ısınır, kılcal damarları deforme edip tedaviyi sağlamaktadır. Kılcal damar lazer tedavisinde seanslar ortalama olarak 15-30 dakika arsında sürmektedir. Her bir seanstan sonra 4 ile 6 hafta bekleyip, gerekirse 3-4 seans devam edilir.

Tedavi sırasında hissedilir derecede acı duyulabilmektedir, isteyen kişiler anestezik krem ve lolal anestezi ile tedaviye devam edebilirler. Lazerle kılcal damar tedavisi esnasında ciltte geçici bir süre için tahriş, yanma, yara ve kabuk bağlama gibi yan etkiler olabilmektedir. Tedavi yapıldıktan sonra aynı bölgede rahatsızlığın tekrar nüksetmesi oldukça düşük bir ihtimaldir. Kılcal damar tedavisi sonrasında, bir kaç hafta süresince güneş ışığına ve solaryuma maruz kalınmamalı. Güneşe çıkılmasını gerektiren durumlarda geniş şapkalar yada güneş kremi kullanılabilir. Eğer mümkünse güneş ışığının az olduğu kış aylarında tedavi yapılabilir. Duş alınırken suyun sıcak olmamasına dikkat edilmelidir, olabilecek en ılık sıcaklıkta duş alınmalıdır.
]]>
Kılcal Damar Varisi https://www.kilcaldamar.gen.tr/kilcal-damar-varisi.html Thu, 29 Nov 2018 19:56:32 +0000 Kılcal Damar Varisi; özellikle bacak uyluğu arka kısmı, diz altlarında ve ayaklarda oluşan derinin yakın yüzeyinde olan damarların daha belirgin hale gelmesidir. Kılcal damar varisi aynı zamanda telanjaktazi olarak da bilin Kılcal Damar Varisi; özellikle bacak uyluğu arka kısmı, diz altlarında ve ayaklarda oluşan derinin yakın yüzeyinde olan damarların daha belirgin hale gelmesidir. Kılcal damar varisi aynı zamanda telanjaktazi olarak da bilinmektedir. Kılcal damar varisleri erkeklere oranla kadınlarda çok daha fazla görülen bir damar hastalığıdır. Vücudun ince damarlarında oluşan bir tür rahatsızlıktır. Kılcal damar varisi  çok aşırı derecede rahatsız edici ve şikayete sebep olacak bir durum olmamaktadır. Ayrıca kılcal damar varisi oluş sebebi tam olarak bilinmemektedir kendiliğinden oluşan bir durumdur. Kılcal damar varis kişiyi genellikle görüntü olarak rahatsız etmektedir. Kılcal damar varis diğer varisler gibi kişide ağrı bacaklarda şişmeler ve halsizlik gibi rahatsızlıklar oluşturmaz. Kılcal damar varisi olan özellikle yaşlı kimselerin bacaklarında oluşan ağrı, şişlik ve uyuşmalar kesinlikle kılcal damar varisi ile alakalı değildir çünkü kılcal damar varisi bu gibi şikayetler yapmaz. Bu şikayetleri olan hastalar mutlaka başka hastalıklar olasılığı olduğundan doktora başvurmalarında fayda olacaktır. Kılcal damar varisi sebebi tam olarak bilinmemekte olduğunu söylemiştik. Bunun yanı sıra kılcal damar varisi olan kişilerin ailelerinde varis ya da kılcal damar varis rahatsızlığı olan kişiler, kadınlar, uzun süre ayakta kalmakta, doğum kontrol hapı kullananlarda, hamilelerde  ve özellikle şişmanlarda çok daha fazla görüldüğü bilinmektedir. Kılcal damar varisinde genetik alt yapı çok önemlidir.

Kılcal Damar Varisini Önleme Yolları,

Kılcal damar varisi nedeni bilinmediği gibi önlenmesi için bir takım işler yapıldığı bilinir. Kılcal damar varisi önlemek için hastanın kılcal damar varisi olan bacağını günlük düzenli şekilde kalp seviyesinin üstünde tutması, bol yürüyüş yapması, yüzmesi ve bacakların hareket ettirilmesi kılcal damar varisi olmasını engelleyecektir. Sabit durduğunuz zamanlarda ayakları ayakların bir pedala basıyor gibi hareket ettirmenin de kılcal damar varisini önleyeceği de bilinenler arasındadır. Kılcal damar varisi için varis çorabının da giyilmesinde fayda vardır. Kılcal damar varisi rahatsızlığı yaşamamak için mutlaka uzun süre ayakta durmaktan ve çok oturmaktan sakının. Çok sıcak ortamlardan ve aşırı ısıdan bacaklarınızı koruyun.

Kılcal Damar Varisi Tedavisi,

Kılcal damar varisi tedavisi genellikle lazer ve kamuflaj makyaj yöntemleri ile tedavi edilmektedir. Kılcal damar varisi için her hangi bir ameliyat söz konusu değildir. Bunun yanı sıra kılcal damar varisi için uygulanan en yaygın tedavi yöntemi ise skleroterapi veya iğne tedavisidir. Ancak bu tedavi yöntemi hamile ve emziren bayanlar üzerinde uygulanması sakıncalıdır. Kılcal damar tedavisi olan bölgeye tedavi doğru uygulanırsa bir daha o bölgede asla kılcal damar varisi oluşmaz.
]]>
Beyinde Kılcal Damar Daralması https://www.kilcaldamar.gen.tr/beyinde-kilcal-damar-daralmasi.html Fri, 30 Nov 2018 14:21:11 +0000 Beyinde kılcal damar daralması, beyin damarlarının daralma ve tıkanması ile meydana gelen bir durumdur. Bütün beyin ve damar hastalıklarının %70'i tıkayıcı özelliktedir. Beyin kılcal damarları yaşın ilerlemesiyle birlikte y Beyinde kılcal damar daralması, beyin damarlarının daralma ve tıkanması ile meydana gelen bir durumdur. Bütün beyin ve damar hastalıklarının %70'i tıkayıcı özelliktedir. Beyin kılcal damarları yaşın ilerlemesiyle birlikte yıpranır ve elastik özellikleri yok olur. Bu nedenle özellikle yüksek tansiyonu bulunan yaşlı insanlarda genellikle yırtılarak beyin kanamasına sebep olur.

İnsan beynindeki damar beslenmesi çok zengindir. Vücutta yüzde 2 oranında bir bölümü kaplamasına rağmen kalpten çıkan kanın yüzde 20'sini kullanmaktadır. İnme de denilen felç durumu, beyinde bulunan damarlardaki kan akımının zarar görmesinden dolayı. Bu bozulma damarlarda oluşan tıkanma, daralma ve patlamalardan oluşmaktadır. Bu durumda beyine giden kan azalacağından beyine yeteri kadar kan gitmeyecek ve beyin hücreleri ölecektir. Beyinde oluşan hücre kaybının geri dönüşümü yoktur, bu sebepten etkilediği bölgede felç oluşturur. 

Konuşma merkezinin tutulduğu durumlarda ise hasta konuşamaz. Genç yaşta beyin kılcal damarlarının duvarının zayıflaması nedeniyle balonlaşması ve bu balonlaşan bölümünün yırtılması sonucunda beyin kanaması oluşabilir. Damarlarda meydana gelen bu balonlar "anevrizma" şeklinde isimlendirilir. Beyin damarlarında balon yırtılması her yaşta meydana gelebilir. Anevrizma yırtılmasını önceden bilmek mümkün değildir. Hastada herhangi bir belirti gözükmez. Ani bir zorlama veya heyecanlanma ile balonlaşan damar yırtılabilir.

Beyinde kılcal damar daralması belirtileri 
 • Baş dönmesi ve dönmeye bağlı denge kayıpları
 • Baş ağrısı
 • Hafif konuşma, görme ve hareket bozuklukları
 • Uyku eğilimi
 • Bilinç bulanıklığı
Beyinde kılcal damar daralması tedavisi 

Tıbbi inceleme neticesinde Beyin kılcal damarlarında bir daralma saptanması durumunda hastanın durumuna göre ilaç tedavisi uygulanır, kan sulandırıcı ilaçlar verilir veya anjiyo ya da cerrahi yollarla daralan damarın yeniden açılması sağlanır. Özellikle tansiyon ve şeker hastalıklarında daha sık görülen beyinde kılcal damar daralmasına sebep olabilecek alkol, sigara, stres ve ailede daha önce bu duruma rastlanıp rastlanmadığı araştırılmalıdır. Hastalığın belirtileri veya risk faktörlerinin varlığı durumunda boyun anjiyosu yaptırmak ve bunu her yıl bir kere tekrar etmek sağlık açısından oldukça önemlidir.
]]>
Kılcal Damar İltihabı https://www.kilcaldamar.gen.tr/kilcal-damar-iltihabi.html Sat, 01 Dec 2018 02:56:59 +0000 Kılcal Damar İltihaplanması: Damar iltihabı sonucu kılcal damarların tıkanarak; dokunun beslenmemesi ile kendini belli eder. Kılcal damar hastalığında örümcek ağı şeklinde görüntüler meydana gelir.  Bu görüntüler h Kılcal Damar İltihaplanması: Damar iltihabı sonucu kılcal damarların tıkanarak; dokunun beslenmemesi ile kendini belli eder. Kılcal damar hastalığında örümcek ağı şeklinde görüntüler meydana gelir.  Bu görüntüler hastalar için rahatsız edici olarak belirtilir. Bu hastalık damarın hassas ve ince yapılı olması gibi problemler ile çatlamalar meydana getirebilir. Gül hastalığı, genetik, radyasyon ışıkları gibi  problemler sonucu ile burun ameliyatları sonunda da kılcal damar iltihaplanması ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlık kendiliğinden geçmeyip, tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Günümüzde çapına bakılmadan tüm damar tıkanıklıkları; ilaçla, ameliyat edilerek ya da anjiyo ile damarlar açılmaktadır.

Kılcal Damar Tıkanıklık Belirtileri:

Kılcal damar tıkanıklığı bulgusunun en tipik örneği şeker hastalarında oluşan ve çoğu defa ayaklarda yaralara ve beraberinde bacağın dizden aşağı, bilekte ve ayaktaki atar damarların tıkalı olması gibi belirtiler ile gösterir.  Dizden aşağıda bulunan atardamarlarda damar sertliğine bağlı meydana gelen bir tıkanıklık olabilir. Damar tıkanıklığının en önemli belirtisi ayaklar ve ayak parmaklarında oluşan ağrısız kızarma, yara, morarma, pis kokulu akıntı ile şişlik ile kendini gösteren eden enfeksiyonlardır. Parmak ya da topuklarda yer alan siyah renkli kangerenlerde bunların arasındadır. Bilhassa şeker hastalarının iyileşmeyen ayak yaraları hastanın yaşam kalitesini bozup, bacağın kesilmesine kadar ilerleyen ciddi sorunlar oluşturur.

Kılcal Damar Tıkanıklık Teşhisi: 

Ayaklarda meydana gelen ve bir türlü geçmeyen yara ile parmaklarında kangren olan bütün hastaların damar tıkanıklığının olup, olmadığı ve tıkanmaya sebep olan vakalar araştırılmalıdır. Doktor muayene ve sonrasında bilgisayarlı tomografik, renkli doppler ultrasonografi, anjiyo, klasik anjiyo gibi çok çeşitli incelemeler ile bulunan damarların değerlendirilmesi yapılarak, tıkanmış damarlar teşhis edilir.

Kılcal Damar İltihabı Tıkanıklığının Tedavisi: 

Kılcal damar tıkanıklığı olarak kabul edilen ayak ya da bacağın küçük damar tıkanıklığının büyük oranda tedavi edilen bir hastalık olduğu bilinmektedir. Damar tıkanmasının neden kaynaklandığı tespit edilerek, tedaviye karar verilir.

Kılcal damar iltihabı nedeniyle tıkanan damar hastalığının tedavisi ilerlemeden önlendiği ve vücudun kendi damarlarını yapmasına zaman kazandırıldığı için erken tanı çok önemlidir. Burada damarların işlevleri düzeltilip, kılcal damarda iltihaplanma oluşmasını ortadan kaldıran çok değişik ilaçlar da bulunur.

]]>
Gözde Kılcal Damar Kanaması https://www.kilcaldamar.gen.tr/gozde-kilcal-damar-kanamasi.html Sat, 01 Dec 2018 11:41:11 +0000 Gözde kılcal damar kanaması, göz küresinin büyük bir kısmı Vitreus adı olarak adlandırılan yumurta akı gibi bir kovanda olan bir sıvı ile doludur. Sıvının içinde damarlarda meydana gelen kanamalara denilmektedir. Göz i Gözde kılcal damar kanaması, göz küresinin büyük bir kısmı Vitreus adı olarak adlandırılan yumurta akı gibi bir kovanda olan bir sıvı ile doludur. Sıvının içinde damarlarda meydana gelen kanamalara denilmektedir. Göz içi kanamalarının birçok nedeni olmakla beraber büyük bir kısmı damarsal nedenlerdir. Bilhassa şeker hastalığı olan insanlarda bu hastalığa bağlı olarak gelişen diabetikt retinopatinin ileri safhalara göz damarı kılcal kanamaları daha fazladır. Bunun dışında retina damarlarında ortaya çıkan tıkanıklıktan dolayıda bu durum gerçekleşebilir. Erken dönemde doğum yapan kadınlarda da retina damarları pek gelişmiyor ve bunun sonucunda da erken doğuma bağlı olarak, göz damarı kılcal kanaması ortaya çıkmaktadır. Retina yırtığı varlığı ile birlikte, direkt ya da dolaylı travmaya da bağlı olarak, lösemi hastalığı gibi sistematik hastalıklarla da ortaya çıkmaktadır.

Göz damarı kanamalarının en sık sebepleri 
 • Retina  tıkanıklıkları
 • Travmalar 
 • Orak hücreli anomiler
 • Retina dekolmanları
 • Sarı nokta hastalığı
 • Kafa içi kanamalar
 • Diabetik retinopati
 • Arka vitreus dekolmanı
Göz kılcal damarı kanamaları,  nedeni ne olursa olsun uzun süre göz içinde o şeklide kalındığında temelinde yatan hastalığın oluşturmuş olduğu hasarın ötesinde bir takım komplikasyonlara yol açabilmektedir. Bunlardan bir tanesi de kan hücrelerinde bulunan demir elementinin retinadaki ve diğer katlarda bulunan hücreler tarafından emilip ve birtakım toksik etkiler ortaya çıkarmaktadır. Bu ortaya çıkan toksik etkiler, retina hücrelerinin sağlıklı bir şekilde çalışmasına engel olmaktadırlar. Bir diğer sebep de vitreus içinde işlevi olmayarak dolaşan yapısı bozulmuş olan kan hücrelerinin gözün dış akım yollarını tıkaması sonucu göz tansiyonunu artırması, yani glokom şeklindedir.

Göz kılcal damarı kanamalarının bulguları nelerdir 

Göz kılcal damarı kanaması olan insanlar çoğunlukla   uçuşan cisimler, görmede dumanlanma ve gölgelenme, ışığa karşı hassasiyet, görme bulanıklığı, şikayetleri olur. 
Bu şikayetler üzerine kanamanın yoğunluğuna göre değişebilir. Örneğin hafif bir kanaması olan kişiler de uçuşan cisimler ön planda iken orta bir derece de kanaması olanlarda ise gölgelenme, yoğun kanaması olanlarında ise görme azalması sonucunda görmede bulanıklık ön plandadır. 

Göz damarı kanamasının tedavisi

Kanamanın tedavisi için ilk önce kanamanın altında yatan nedene göre değişebilir. Eğer ki neden retina dekolmanı  ve ya retina yırtığı   ise acil olarak ameliyatla ya da lazer yöntemi ile müdahele yapılması gerekir. Eğer diabet gibi sistemik bir damarsal hastalıktan kaynaklı meydana gelen kanama ise baş yukarıda dik bir şekilde istirahat uygulanarak 1-2 haftada bir  düzenli şekilde yapılacak kontrollerle takip edilip daha sonra bir iki ay sonra tekrar kontrol edilip ve kontrol neticeside açılma olmadığı takdirde vitrektomi denilen kanama temizleme cerrahi müdahale yapılmalıdır.
]]>
Ciltte Kılcal Damar Çatlaması https://www.kilcaldamar.gen.tr/ciltte-kilcal-damar-catlamasi.html Sun, 02 Dec 2018 10:28:32 +0000 Ciltte kılcal damar çatlaması; cildin yüzeyine yakın, bir milimetreden daha az çaptaki, kabarık olmayan, dokunulduğu zaman hissedilmeyen fakat gözle görülebilen mavi, yeşil ya da kırmızı çizgiler olarak görülen ince dama Ciltte kılcal damar çatlaması; cildin yüzeyine yakın, bir milimetreden daha az çaptaki, kabarık olmayan, dokunulduğu zaman hissedilmeyen fakat gözle görülebilen mavi, yeşil ya da kırmızı çizgiler olarak görülen ince damarlar kılcal damarlardır. Genelde örümcek ağına benzer bir oluşum gösterirler ve genellikle cilt yüzeyinde kırmızı bir görüntüye neden olurlar.

Ciltte kılcal damar çatlaması ile varis tam olarak aynı şey değildir. Ancak ortak bir çok noktaları vardır. En basit haliyle, kılcal damar çatlaması varisin en erken dönem halidir. Çok daha ciddi damar hastalıkları ve problemlerinin habercisi olarak dikkate alınması gereken bir rahatsızlıktır. Yaygın olarak görülen sağlık problemlerinden biri olan ciltteki kılcal damar çatlaması ağrıyla kendisini göstermektedir.

Kılcal damar çatlakları yüzde ve bacaklarda çok fazla görülmektedir. Bacaklarda görülenler varis olarak da algılanmaktadır. Fakat bu ikisi farklı durumlar olabilmektedir. Yüzde oluşan kılcal damar çatlamaları ise cilt kızarıklığı olarak düşünülür. Bu damarlar oldukça küçük olduğu için çok sıcak olmayan ortamlarda örümcek ağı yapılarını göstermeyebilirler, bu yüzden uzaktan bakıldığında sadece kızarıklık olarak görülebilirler.

Ciltte kılcal damar çatlaması neden oluşur;

Kılcal damar çatlakları, damar sistemindeki kaçaklar sebebiyle oluşmaktadır. Bu kaçaklar, damar içi basıncın değişmesiyle ilk olarak kılcal damar çatlaması görüntüsüyle ortaya çıkmaktadır. Zamanla varis safhasına da ulaşabilir.

Ciltte kılcal damar çatlamasının nedenlerini bilmek, oluşmasına izin vermemek çok önemlidir. Genetik yatkınlık değiştirilemeyecek sebepler olsa da uzun süre oturmak ya da ayakta uzun süreli durmak önlenebilecek sebeplerdir. Hep aynı pozisyonda duran bacaklar bu oluşuma çok yatkın nedenlerdir.

Ciltte kılcal damar çatlaması tedavisi;

Kılcal damar çatlaması tedavisinde sıklıkla lazer uygulaması yapılmaktadır. Lazer tedavisi hiç bir anestezi yöntemi uygulanmadan 1 -4 seans arasında, 4 -6 haftalık aralıklarla ve ortalama 5 -25 dakikalık sürelerde tedavi edilmektedir. Dokulara zarar vermeden son derece az acı ile kolay, hızlı ve etkin bir tedavi şeklidir. Bu tedavi aynı zamanda doğumla oluşan damarsal kırmızı lekelerde, yüz bölgesindeki damar çatlamalarında oluşan kızarıklıklarda çok etkili bir tedavi yöntemidir.

Yüzde ve bacaklarda meydana gelmiş ciltte kılcal damar çatlamasında lazer tedavisi başarı oranı oldukça yüksektir. Cilde uygulanan lazer ışınlarının kılcal damarlardaki alyuvarlar tarafından emilmesi esasına dayanmaktadır.

Lazer tedavisi, doktorla birlikte karar verilmesi gereken bir tedavi yöntemidir. Bazı hastalarda lazere hassaslık olabilir. Kılcal damar sorunu olan hastaların öncelikle ilgili doktora muayene olup lazer tedavisine beraber karar verilmelidir.

Genişlemiş bacak damarlarından kaynaklanan ağrı, uyuşma, karıncalanma, çabuk yorulma, kramp gibi bir çok şikayetler lazer tedavisi sonrasında geçebilmektedir.
]]>
Burunda Kılcal Damar Çatlaması https://www.kilcaldamar.gen.tr/burunda-kilcal-damar-catlamasi.html Sun, 02 Dec 2018 11:49:31 +0000 Burunda Kılcal Damar Çatlaması, Derimizin tamamında yani her yerinde olduğu bilinen kılcal damarlar, burun içinde de kılcal damarlar vardır. Burunda olan ve burun kanamalarına sebep olan kılcal damarlara, kılcal damar çatlağı o Burunda Kılcal Damar Çatlaması, Derimizin tamamında yani her yerinde olduğu bilinen kılcal damarlar, burun içinde de kılcal damarlar vardır. Burunda olan ve burun kanamalarına sebep olan kılcal damarlara, kılcal damar çatlağı olarak da bilinir ve kılcal damar genişlemesi denmesi çok daha doğru olur. Gözle görülmesi çok da zor olan kılcal damarların genişleyerek kıl gibi ip ince varis gibi olmasına varisli kılcal damar ismi verilir. Genişleyen damarların boyutu, 0.1 ya da 1.2 arasında değişiklik gösterir. Bu tür varisler genel de diğer varislere rağmen daha koyu kırmızı bir renk alır. Özellikle de çokça bacaklarda görülen kılcal olan varisler burun ve yüzlerde de görmek mümkündür. Burunda olan kılcal damar çatlaması çok sık ve nedensiz bir yere burun kanamalarına neden olma ihtimali vardır. Örneğin burunun kılcal damarında çatlaklık olan kişiler çok basit bir hapşırma sonrası dahi burnundan oluk oluk kan gelmesine sebep olma ihtimali olduğunu unutmayalım. Burunda kılcal damar çatlaması kimlerde görülür.

Burunda kılcal damar çatlaması, görülmesi için herhangi bir yaş gurubu yoktur. 2 yaşında olan bir çocuk da yada 70 yaşında olan bir ihtiyarda dahi görülme ihtimali vardır. Genellikle de çok fazla grip yada nezle gibi hastalık geçiren kişide görülmesi mümkündür. Çocuklarda olan en küçük bir dokunuşta bile burun kanaması olması burunda kılcal damar çatlağı olma olasılığını çoğaltır. Burunda kılcal damar çatlaması olan çocuklar mutlaka dikkatli bir şekilde takip edilmeli. Çocukta kan pıhtılaşması varsa bu yüzden kan kaybından hayatını kaybetmesine yani ölmesine sebep olabilir. Bu sebeple kesinlikle tedavi edilmesi gereklidir.

Burunda Kılcal Damar Çatlaması Tedavisi

Lazer Tedavisi: Kılcal damar tedavisi lazer yöntemi ile yakılarak da tedavi edilebilir. Lazer tedavisinde lazer ışığı cilde her hangi bir zarar vermeden geçer ve daha derinde olan varisli kılcal damarı ısıtarak damarın tahriş olmasına sebep olur. Tahriş olan bu damar tıkanır bu yüzden vücut tarafından yok edilir. Bu durum da tedavi edilen kılcal damar bir daha oluşamaz ve hasta burnuna çok ağır bir darbe almadığı zamanda burun kanaması olma ihtimali yoktur.

Radyo Frekans Tedavisi: Kılcal damar çatlamasına sebep olan da en başarı gösteren tedavi şeklidir. Radyo dalgalarının çok ince bir iğne ile damara verilmesi ile gerçek olur. Damara iğne ile yapılan bu ısı damarın tahriş olmasına sebep olur. Tahriş olan bu damar vücut oluşumu tarafından kabul edilmez ve dışlanır bu sebeple de yok olur. Bu tedavi şekli başka bir sorun yok ise tek bir seferde tamamlanır ve etkisi çok kalıcı olur. Tedavi sırasında hasta sinek ısırığı kadar bir acı hisseder.  
]]>
Ayakta Kılcal Damar Çatlaması https://www.kilcaldamar.gen.tr/ayakta-kilcal-damar-catlamasi.html Mon, 03 Dec 2018 08:44:24 +0000 Ayakta kılcal damar çatlaması, Ayakta bulunan en ince içinden kan geçen atardamar ve toplar damarları birleştiren küçük damarlara kılcal damar denir. Kılcal damarlarda kan akışı diğer damarlara göre çok daha yavaştır. Bu k Ayakta kılcal damar çatlaması, Ayakta bulunan en ince içinden kan geçen atardamar ve toplar damarları birleştiren küçük damarlara kılcal damar denir. Kılcal damarlarda kan akışı diğer damarlara göre çok daha yavaştır. Bu kılcal damarların genişlemesi yada daralması sonucu ayakta ve bacaklarda ödemler oluşur. Bu ödemler zorlama ile yırtılma ve çatlamalara sebep olur. Hastalığın asıl meselesi kan dolaşımının yer çekimine yenik düşmesidir. Ayakta ve bacakta örümcek ağını andıran görüntüler oluşmasına sebep olur. Özellikle 60 yaşından sonra daha da sık rastlanan ayak kılcal damar çatlaması günümüz hastalıkları arasında yerini almaya çoktan aday olmuştur.

Ayakta kılcal damar çatlaması nedenleri
 • Kadın olmak. Çünkü östrojen hormonu tetiklemektedir.
 • Genetik yatkınlık. Ailede bu hastalık varsa olma ihtimali artmaktadır.
 • Gün içinde fazlaca ayakta kalmak.
 • Beyaz tenli olmak. Beyaz tenlilerde daha sık görülmektedir.
 • Obezite.
 • Alkol sigara ve aşırı derecede baharat tüketilmesi doğrudan damar genişlemesine dolaylı olarak ta ayakta kılcal damar çatlamasına sebep olmaktadır.
Alınabilecek önlemler
 • Kilo verin
 • Varis çorabı kullanabilirsiniz
 • Dinlenmeye zaman ayırın
 • Düzenli yürüyüş ve egzersiz önemli
 • Sıcak sudan ziyade ılık su tercih edin
 • Kendinize yüksek topuklu ayakkabıları yasaklayın
Ayakta kılcal damar çatlaması tedavisi

Hastalığın ameliyat ile tedavisi pek mümkün değildir. Sadece hastalık erken fark edilip tedavisine hemen başlanıldığında cevap alınma ihtimali çok yüksektir.
 • Lazer: Hastalığın olduğu bölgeye yüksek ısı enerjisi taşıyan ışın verilir ve içindeki kanın pıhtılaşması sağlanır.
 • Radyo frekans: İnce bir iğne yardımıyla içeri girilir ve tek seansta tedavi tamamlanır.
 • Köpük tedavisi: İnce bir iğne ile içeri girilerek ilaç verilir.
 • Mikroskleroterapi: Enjeksiyonun çok küçük bir iğne ile uygulanmasıdır.
Ayakta kılcal damar çatlaması hastalığı tamamen önlemek mümkün olmamaktadır. Yeterli bilimsel verilere dayanmasa da aspirinin hastalığın ilerlemesini yavaşlattığı düşünülmektedir. Ancak kesin tedavi yada kesin bir önlem bilimsel olarak ortaya konulamamıştır.
]]>
Kılcal Damar Hastalıkları https://www.kilcaldamar.gen.tr/kilcal-damar-hastaliklari.html Tue, 04 Dec 2018 07:49:37 +0000 Kılcal damar hastalıkları, damar iltihapları neticesinde, meydana gelen kılcal damarların tıkanarak dokuların beslenmemesi ile kendini göstermektedir. Kılcal damar hastalıklarında örümcek ağı anımsatacak görüntüler elde ed Kılcal damar hastalıkları, damar iltihapları neticesinde, meydana gelen kılcal damarların tıkanarak dokuların beslenmemesi ile kendini göstermektedir. Kılcal damar hastalıklarında örümcek ağı anımsatacak görüntüler elde edilmektedir. Bu görüntüler hastalar tarafından rahatsız edici olarak nitelendirilmektedir. Bu hastalık cildin ince yapılı ve hassas olması gibi sorunlar ile çatlamalar meydana gelir. Uzun süre güneşte kalmak da kılcal damar çatlamasının nedenleri arasındadır. Genetik hastalıklar radyasyon ışıkları, gül hastalığı gibi sorunlar neticesinde ve burun ameliyatları sonunda da kılcal damar hastalıkları meydana gelebilir. Bu hastalıklar kendiliğinden geçmeyecek tedavi edilmesi gereken hastalıklardır. Bu zamanda çapına bakılmadan bütün damar tıkanıkları, cerrahi müdahale ile tedavi edilmekte ya da anjiyo ile bu damar açılmaktadır. Bundan dolayı tedavi yapılmayacak kadar küçük anlamda gelen kılcal damar tıkanıkları ifadesi günümüz şartlarına göre kesinlikle yanlıştır.

Kılcal damar hastalıkları belirtileri

Kılcal damar hastalığın ifadesinin en tipik durumu şeker hastalarında görülebilen ve çoğu zaman ayaklara yaralara ve beraberinde gelişen bacağın dizden aşağıdaki ve bilekteki, ayaktaki atar damarların tıkalı olması nedeniyle belirtiler göstermektedir. Dizden aşağıdaki kısımlarında, atardamarlarda damar sertliğine bağlı tıkanıklıklar gerçekleşebilir. Kılcal damar hastalıklarının en önemli belirtisi ayakların ve ayak parmaklarının içinde oluşan morarma, ağrısız yaralar, pis kokulu akıntı, şişlik, kızarıklık ile belli edilen enfeksiyonlardır. Topuklu ayak parmaklarında siyah renkli olan kangrenler bunların arasındadır.

Kılcal damar hastalıkları tedavisi

Kılcal damar hastalıklarının tedavisi kılcal damar hastalıkları olarak ifade edilen ayağın veya bacağın küçük damarlarının tıkanması sonucunda tedavi edilen bir hastalık olduğu bilinir. Yaygın olarak yapılan tedavi ise anjiyo ile tıkalı damarların açılması veya ilaçlı balonlar damar içinin tıraşlanması gibi aterektomi ile tedavi edilebilmektedir. Yüksek kılcal damar genişlemesinde ciltte bulunan hassasiyet ve kırmızı lekeler, yüz kızarıklığı gibi nedenler ile lazer tedavi yöntemi ile yapılabilir. Bu yöntem en başarılı tedavi şekilleridir. Bu tedavi şeklinde olan kılcal damar hastalıklarının bölge, lazer ile yüksek ısı uygulaması yapılarak varis yok edilmesi sağlanmış olur. Ve kan hücrelerinin tahrip edilerek vücut tarafından yok edilmektedir. Bu uygulama ile kalıcı bir iz bırakmadan ve yüz bölgesi dahil her bölgeye uygulanmasında sakınca yoktur.

Uygulandığı bölgelerde lekeler varsa bu lekelenmelerden kaybolmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca kılcal damar hastalıklarının lazerle açılması da uygulanan yöntemler başarıyla yerine ulaşacaktır. Kılcal damar hastalıklarının tedavisinde yapılan bu işlemler uygun olmadığı dönemlerde damarlara bypass yapılır. Bypass tıkanıklığının bulunduğu damarlara üst ve alt arasında bir damar bağlanıp, kan akımının tıkanıklığını atlayacak şekilde köprü oluşturulması ile meydana gelmektedir.
]]>
Kılcal Damar Toplanması https://www.kilcaldamar.gen.tr/kilcal-damar-toplanmasi.html Tue, 04 Dec 2018 16:47:30 +0000 Kılcal damar toplanması, Bu rahatsızlık doğumdan itibaren görülebilen bir grup anormal toplar ve atat damarların toplanması bir yumak haline gelmesine denir. Kılcal damar toplanması, yüksek ölçüde akım bulunduran atar damar ve Kılcal damar toplanması, Bu rahatsızlık doğumdan itibaren görülebilen bir grup anormal toplar ve atat damarların toplanması bir yumak haline gelmesine denir. Kılcal damar toplanması, yüksek ölçüde akım bulunduran atar damar ve toplar damarların veya tam tersi daha yavaş akım bulunduran toplar damar ve lenf damarlarını içerebilir. Kılcal damar toplanması insan vücudunda her yerde ve her organında bulunabilir. Bu toplanmalar atardamar ve toplardamar arasında bulunan bir ilişki yumağı veya bu bahsedilen damarların her hangi birinde çok fazla sayıda damarı bulunan bir damar yumağı halinde görülür. Bu sebeple hem atardamar hemde toplardamarın beraber olduğu arteriyovenöz malformasyon, sadece toplardamarın ortaya çıkardığı yoğun ve yaygın şekilde olan varis görünümü olan venöz malformasyon şeklinde veya kılcal damar toplanması şeklinde kavernöz aljiom şeklinde çeşitleri görülür. 

Kılcal damar toplanması belirtileri nelerdir
 • Öncelikle belirtiler kılcal damar toplanması olan bölgeye ve ordana Gore değişiklik gösterebilir. 
 • Genel olarak pek bir belirtisi olmaz ama ilerleyen zamanlarda gözlenen bir kaç başlıca belirtileri ağrı görülür.
 • Son evrelerinde damarlarda kanamalar ortaya çıkar.
 • Ortaya çıkan kılcal damar toplanması olduğu organın fonksiyonlarının bozulmasına neden olabilir.
Kılcal damar toplanması tedavi yöntemleri nelerdir
 • Başlıca tedavisi durumun tipine göre farklılık gösterir. Bu tedavi yöntemleri normalde çok az olup ve her damar toplanması kendi durumuna göre değerlendirme yapılarak en uygun tedavi yöntemi uygulanır.
 • Şikayet durumu göstermeyen durumlarda ise durum sadece izlenir ve genel olarak bir tedavi gerektirmezler. Eğer bu sorun yüzünüzde ise büyüyorsa veya görsel bir rahatsızlık veriyorsa doktora gidip tavsiye ettiği zaman bir lazer tedavi yöntemi ile ortadan kaldırmak mümkündür.
 • Lazer tedavi yöntemi özellikle doğumda olan Kılcal damar toplanması izinde olumlu etkiler verir.
 • Özellikle toplardamarın kaynaklanan bir durum söz konusu ise o bölgeye ilaç enjekte edilerek ortadan kaldırmak istenir.
 • Eğer bu durum atardamar veya toplardamar kaynaklı bir sorunsa damar içine yerleştirilen katater ile kimyasal bir madde veya ince cisimler verilerek ortadan kaldırılıyor.
 • Bir diğer tedavi yöntemi ise ameliyattır. Yağ dokusunda veya kas içinde yerleşik ve sınırları belirgin ve şikayetlere neden olan damar toplanması durumunda cerrahi işleme gerek duyulur. 
]]>
Kılcal Damar Daralması https://www.kilcaldamar.gen.tr/kilcal-damar-daralmasi.html Wed, 05 Dec 2018 11:45:48 +0000 Kılcal Damar Daralması, Damar hastalıkları vücudumuzdaki atardamarlarda daralma, tıkanma ve balonlaşma ile ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Bu sorunlar özellikle belirli bir yaştan sonra ortaya çıkmaktadır. Yaşın iler Kılcal Damar Daralması, Damar hastalıkları vücudumuzdaki atardamarlarda daralma, tıkanma ve balonlaşma ile ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Bu sorunlar özellikle belirli bir yaştan sonra ortaya çıkmaktadır. Yaşın ilerlemesi ile veya genetik olabilir. Aynı zamanda alkol, sigara, tansiyon yüksekliği, böbrek yetmezliği, obezite, aşırı kilo damar hastalıklarının nedenlerindendir. Bu kılcal damarların tıkanıklığından dolayı ileri ki aşamalar da vücudumuzun dengesi bozmaktadır. Ayrıca kan yoluyla aldığımız gıda maddeleri ve oksijen miktarı azalmaktadır. Tıkanıklığın olduğu bölgelerde ise morarmalar,uyuşmalar ve ağrılar,  gözlenmektedir. Tıkanıklığın olabileceği bölgeler bacak damarları, boyun damarları, kol damarları ve kalp damarlarıdır.

Bacak Kılcal Damar Daralması: Genellikle halk arasında vitrin hastalığı diye bilinir. Bacağın baldır kaslarında oluşan bir ağrı ve sertleşme olarak hissedilir. İlerledikçe de morluklar oluşmaktadır. Fakat çözümü olan bir hastalıktır. Anjiyo yöntemi ile damar tıkanıklıkları açılabilir. 

Boyun Kılcal Damar Daralması: Boyun kılcal damarları beynimizin ihtiyacı olan kanı temin etmektedir. Bu kanı temin edemediği takdirde baş dönmesi, geçici olarak konuşma, unutkanlık, ve görme kaybı, gözde kararma gibi pek çok sıkıntılar ortaya çıkmaktadır. Daha ileri daralmalar da ise bayılmalar gözlemlenir. En çok korkutan etkisi ise felç halidir. Tedavisi mümkündür. Boyun ultrasonu çekilip ense ve şah damarlarının iç yapısı incelenir. Doppler ultrason hastanın canı dahi yanmadan hızlı bir biçimde hastalığının tanısını tespit etmektedir. Stent veya anjiyo ile de tedavi mümkündür. Ancak düzensiz ve uzun yapıda daralan kılcal damalarda ameliyat yöntemi uygulanır. Ameliyat yöntemi ise kısa süreli ve narkoz kullanılmadan gerçekleştirilmektedir, ve hasta kısa bir sürede normal yaşantısına devam edebilir. 

Kol Kılcal Damarlarının Daralması: Kol damarlarının daralması ya da tıkanması çok fazla karşılaşılan bir durum olmamakla beraber kol kılcal damarları kalp ile parmaklar arasında tıkanmaya sebep olabilir. Kolda sıklaşan sızlamalar, ağrılar, güçsüzlük hissi ve uyuşma en belirgin belirtileridir. Sigara ve ilerlemiş yaş durumları  da nedenlerden biridir. 

Kılcal Damar Daralması Tedavisi: Vücuttaki kanın pıhtılaşmasını önlemeye yardımcı olan ilaçlar, ultrason daralan kılcal damarları olan açacak balon sistemi daha ilerlemiş durumlarda ise yapay damar yöntemi uygulanabilir. Kol ağrısının sebebi kılcal damar tıkanıklığı olabilir. Bu durumu çok hafife almamak gerekir. Sağlıklı beslenmek, spor yapmak, sigara içmemek, kilomuza dikkat etmek kılcal damar tıkanıklığı ve kılcal  damar daralmasını önler. 

]]>
Kılcal Damar Çatlaması https://www.kilcaldamar.gen.tr/kilcal-damar-catlamasi.html Thu, 06 Dec 2018 08:27:58 +0000 Kılcal Damar Çatlaması, genel olarak hastalarda ciltte estetiğin yanı sıra sağlık sorunlarına da yol açabilmektedir.  Bu gibi problemlerin önceden çözülmesi ilerleyen zamanlarda kişileri daha büyük sorunlarla karşı karşıy Kılcal Damar Çatlaması, genel olarak hastalarda ciltte estetiğin yanı sıra sağlık sorunlarına da yol açabilmektedir.  Bu gibi problemlerin önceden çözülmesi ilerleyen zamanlarda kişileri daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalmaktan koruyacaktır.  Bu yüzden kılcal damar çatlaması yaşayan kişilerin bu durumun daha fazla ilerlemeden kontrol altına almaları gereklidir. Özellikle ilerleyen yaşlarda kendini gösteren damar çatlamaları, yıpranmış ve bakımsız kalan ciltlerde rastlanmaktadır. Çoğunlukla yüz kısmında meydana gelen bu durum özellikle estetik sorunlara sebep olmaktadır.  Kılcal damar çatlaması şiddetine  göre ağrılara neden olsa bile bazende hiç bir ağrıya sebep olmadan ilerlemeye devam eder.  Kılcal damar çatlaması meydana gelen hastalarda bu durum mutlaka tedavi altına alınmalıdır. Çünkü bu hastalık tedavi edilmediğinde kendiliğinden iyileşme göstermemektedir. Kılcal damar çatlamasının hastalar üzerinde bazı belirtilere rastlanmaktadır. Genellikle cilt üzerinde oluşan belirtiler ve değişiklikler bu problemin var olduğunu ortaya koymaktadır.

Kılcal Damar Çatlaması Hangi Nedenlerden Kaynaklanır
 • Kişilerin doğuştan hassas bir cilde sahip olmaları ilerleyen yaşlarda kılcal damar çatlamasına neden olur. Özellikle oldukça hassas olan yüz kısımlarında bu sorunun yaşanma ihtimali oldukça fazladır.
 • Kişilerin sürekli bir şekilde aşırı güneş ışınlarına direk olarak karşı karşıya kalması, özellikle güneşin yakıcı olduğu sıcak yaz günlerinde  işi nedeni ile güneşin kavurucu sıcaklığına maruz kalan bireylerde kılcal damar çatlaması oluşabilmektedir. 
 • Kişilerin yaşlarının ilerlemesiyle beraber ciltte bulunan pek çok hücre bu durumdan etkilenmektedir. Gerektiği şekilde beslenemeyen hücreler zarar görerek yok olurken bu durumdan etkilenen kılcal damarlarda tahribata uğrayarak kılcal damar çatlaması probleminin meydana gelme riski ileri derecede artış gösterir.
 • Kişilerde pek çok hastalığa sebep olabilen genetik problemler aynı anda kılcal damar çatlamasına da neden olabilmektedir. Bu nedenle genetik olarak kendini gösteren cilt hastalıklarının meydana gelmesine elverişli olan hastalar kılcal damar çatlamasına daha sık yakalanabiliyorlar.
Kişilerin sürekli olarak kozmetik içerikli ürünler kullanması halinde kılcal damarlarda çatlamalara rastlanmaktadır. Bu yüzden cilt için gerekli olan cilt bakımının mutlaka yapılması gerekmektedir. Kılcal damar çatlaması için tedaviye başlanmasıyla birlikte uygulanacak tedavilerin düzenli ve doğru bir şekilde yapılması sağlanırsa yaklaşık olarak 4 hafta içerisinde bu problem ortadan kalkacaktır. Ancak bazı kişilerde kılcal damarların çatlama derecesi daha fazla olmasından dolayı tedavi süresi de biraz daha uzayabilmektedir.  Bazı durumlarda ise hastanın kendisi için uygulanan tedaviyi düzenli olarak uygulamamasından dolayı tedavi süresinde gecikmeler gözlenebilmektedir. Bu yüzden kişilere verilen tedavi şeklinin tam ve eksiksiz uygulamaları halinde daha daha hızlı iyileşme sonuçları alınmaktadır. Ancak bazı kişilerde ise uygulanan tedaviler sonuç vermemektedir. Böyle durumlarda ise günümüzde sıklıkla uygulanan lazer tedavisine başvurulmaktadır. Uygulanan lazer tedavilerinde yaklaşık olarak yüzde 95 civarında olumlu neticeler alınmaktadır.  Kişilerde uygulanacak lazer tedavisi öncesinde mutlaka bir hekimin onayı alınması oldukça önemlidir. Nedeni ise kendisinde kan pıhtılaşması problemi olanlar, kan sulandırıcı haplar kullananlar ve cildi lazer uygulamasına karşı hassasiyet gösteren kişilere lazer tedavi uygulamak kişinin sağlığı açısından oldukça yanlış olacaktır.
]]>
Bebeklerde Kılcal Damar Çatlaması https://www.kilcaldamar.gen.tr/bebeklerde-kilcal-damar-catlamasi.html Thu, 06 Dec 2018 18:24:10 +0000 Bebeklerde Kılcal damar çatlaması, Bebeklerdeki bu rahatsızlık genişlemiş, olgunlaşmış kılcal damarlardan kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Bebeklerde kılcal damar çatlaması durumu her yerde olabilir. Fakat en çok g Bebeklerde Kılcal damar çatlaması, Bebeklerdeki bu rahatsızlık genişlemiş, olgunlaşmış kılcal damarlardan kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Bebeklerde kılcal damar çatlaması durumu her yerde olabilir. Fakat en çok görülen bölge olarak yüzde ve bacaklarda görülür. Kılcal damarların çatlamasında leke durumu rahatsızlığın boyutuna ilerlemesine veya daha yeni olmasına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Örneğin bazen bir toplu iğne arkası kadar olurken bazen bütün vücut yüzeyinin yarısını kaplayabilir. Bebeklerde kılcal damar çatlamasının rengi çoğu zaman açık kırmızı gibi olurken bazen de mora benzeyen kılcal damarlar olduğu görülmektedir. Bu lekeler vücudun herhangi bir yerinde sebepsizce ortaya çıkabilir. Çoğu zamanda doğumdan sonra çıkabilen, çıkıntısı olmayan düz pürüzsüz pembe veya mora benzeyen lezyonlar şeklinde çıkabilir. Bu durum geçici bir sorundur. Çoğu zaman düzelme gösterir. Ama ender olarak bazı tehlike içerenleri de vardır. Tehlike faktörü olan bu lezyonlar alttaki yumuşak doku veya kemiğin aşırı derecede büyümesiyle ilişkili olarak da görülebilir ve bu durum yüz bölgesinde görüldüğü takdirde beyin gelişiminde anormalliğe neden olur. Zaman zaman hafifte olsa renk değişimi yapsalar dahi yinede çok fazla değişme olmaz. Bu kılcal damarlar kalıcı olarak kabul edilir. Eğer bebek büyüdükten sonra bir rahatsızlık durumu veriyor veya takıntı yapıyor ise suya dayanıklı kozmetik ürünler ile kapatabilirler. 

Bebeklerde kılcal damar çatlaması belirtileri nelerdir:
 • Bebeklerde bu kılcal damar çatlama durumu hiçbir belirti göstermez. Zaten çoğu zaman da doğuştan görülür bu gibi rahatsızlıklar.
Bebeklerde kılcal damar çatlaması tedavisi nasıl yapılır:
 • Kılcal damar çatlaması belli bir yaştan sonra rahatsızlık verici bir duruma gelmiş ise veya görsel açıdan hoş olmayan ve size rahatsız edici bir durum söz konusu oluyorsa lazer tedavisi ile ortadan kaldırmak mümkündür. Ama mutlaka o konunun uzmanı bir doktorla görüşmek ve onun da tavsiye etmesi ile uygulama yapılır. 
 • Eğer lazer işlemi yaptırmayı düşünüyorsanız mutlaka 12 yaşında ve sonrasında yaptırmanız gerekmektedir. Daha iyi sonuçlar almak için. Ama bu yaşa gelmemişseniz  ve rahatsız oluyorsanız suya dayanıklı kozmetik ürünlerle kapatarak ortadan kaldırmak mümkündür.
]]>
Kılcal Damar https://www.kilcaldamar.gen.tr/kilcal-damar.html Thu, 06 Dec 2018 19:29:29 +0000 Kılcal damar; diğer bir ifade ile kapiler vücutta bulunan en küçük yapıdaki damarlardır. Vücutta bulunan dokularla oldukça fazla etkileşim içerisinde buluna kılcal damarların en önemli görevi toplardamar ile atar damarlar Kılcal damar; diğer bir ifade ile kapiler vücutta bulunan en küçük yapıdaki damarlardır. Vücutta bulunan dokularla oldukça fazla etkileşim içerisinde buluna kılcal damarların en önemli görevi toplardamar ile atar damarları birleştirmek ve doku ile kan hücresi arasındaki madde alışverişini gerçekleştirmektir. Kılcal damarlar atar damar ile toplar damarın ortasında yer almaktadır. Kılcal damarların insan vücudundaki yapısı mucizeye eş değerdir. Kılcal damarlar yüz, beyin, bacaklar, eller, Çünkü yetişkin bir bireyde ortalama kılcal damar uzunluğu 40.000 km kadardır. Bazen derimizin üzerinde sebebini anlayamadığımız kızarıklıklar oluşabilir Bu durum kılcal damarlardaki genişlemelerden kaynaklanmaktadır. Kılcal damarların genişlemesi ve daralması gibi durumlarda vücutta farklı belirtiler meydana gelir. Kılcal damarlarda genişleme daha çok bacak bölgesinde görülür ve bu durumlarda bacaklarda varis meydana gelir. Varislerin oluşum nedeni hakkında çok net bir bilgi bulunmamakta ancak daha çok toplardamardan kaynaklandığı yönünde çalışmalar bulunmaktadır. Kılcal damar daralması, genişlemesi gibi kılcal damar sorunları dışında kılcal damarların çatlaması ya da bu damarların tıkaması gibi problemler de yaşanabilir.

Kılcal damarlarla ilgili sık yaşanan sağlık problemlerinden bazıları nelerdir
 • Beyin kılcal damarlarının daralması: Beyne giden damarların zamanla daralması nedeniyle bir süre sonra damarlardaki yırtık nedeniyle beyne kan damlamasına neden olabilir. Oldukça sık karşılaşılan bu sağlık sorunu yaşa da bağlı olarak bazen hastaların felçli kalmalarına dahi sebep olabilmektedir. En önemli sebebi ise kontrol altında tutulmayarak ihmal edilen yüksek tansiyondur. 
 • Beyne giden damarların tıkanması: Eğer beyne giden kılcal damarlarda tıkanma meydana gelirse beynin bir kısmına yeterli miktarda kan gitmez ve böylece hastanın beynindeki doku hasar görür. Bu durumlarda hasar gören bu dokuların yönetimi altında bulunan vücut organlarında ağır felç vakaları baş gösterir. Hastanın iyileşmesi için bu tıkanmış damarların by pass gibi çeşitli yöntemlerle açılması gerekir.  
 • Bacaklarda kılcal damar genişlemesi ve çatlaması: Bu durumlarda çıplak gözle bakıldığında hissedilen varisler meydana gelmektedir. Uzun süre ayakta kalma ve sıcaklığında etkisiyle ağrılı bir hal alan varislerin bir an önce tedavi edilmesi gerekmektedir. Yaşam kalitesini de düşüren varisler özellikle kilolu insanlarda daha sık rastlanır ve bir süre sonra yürümekte güçlükler yaşanmaya başlar. Gebelerle guatr hastaları ve hosteslik ile doktorluk gibi meslekleri icra edenlerde risk grubundadır. Ayakta dik vaziyette durmak, otururken veya yatarken ayakları yüksekte tutmak hastanın şikayetlerini biraz olsun azaltacaktır. 
 • Yüzde meydana gelen kılcal damar çatlaması: Cildin hemen altındaki kılcal damarların genişlemesi ve bu durumun cilt yüzeyinden görülmesi durumudur. En belirgin sebepleri uzun süre güneşe maruz kalmak, kullanılan ilaçlar, genetik faktörler ve burun ameliyatı sayılabilir. Kendiliğinden iyileşmeyen çatlamalar için tedavi zorunludur. Günümüzde pek çok tedavi yöntemi uygulanmakta olup bunların başında da anestezi işlemi uygulamadan yapılan lazer uygulaması gelmektedir. Ayrıca köpükle tedavi yöntemi, radyofrekans tedavi yöntemi de uygulanan diğer yöntemlerdir.
]]>
Yüzdeki Kılcal Damarlar https://www.kilcaldamar.gen.tr/yuzdeki-kilcal-damarlar.html Fri, 07 Dec 2018 12:30:30 +0000 Yüzdeki kılcal damarlar, yüzdeki kılcal damar çatlakları deri yüzeyine yakın olan genişlemiş damarların gözle bakıldığında görülmesidir. Genel bölgeler yanaklar, burnun kenarları ve çenedir. Hassas ve ince ya Yüzdeki kılcal damarlar, yüzdeki kılcal damar çatlakları deri yüzeyine yakın olan genişlemiş damarların gözle bakıldığında görülmesidir. Genel bölgeler yanaklar, burnun kenarları ve çenedir. Hassas ve ince yapılı ciltlerde çok daha fazla görülmektedir. Güneş ışınlarına uzun süreli maruz kalmak, kortizon içeren bir kremi uzun süre kullanmak, alkol kullanıyor olmak, genetik faktörler, ciltte kılcal damarların çatlama sebeplerindendir. Yüzdeki kılcal damar çatlakları tedavi edilmediği sürece kendiliğinden yok olmaz. Yüzde oluşan kılcal damar çatlakları yüzde kırmızı lekeler şeklinde göze çarpar.  Toplumda çok sık karşılaşılan bir sorundur. Yüzdeki kılcal damar çatlakları cildin yıpranmış ve yaşlanmış görünmesine neden olur.

Yüzdeki kılcal damar çatlaklarının tedavisi,

Kılcal damar çatlaklarında en etkili tedavi şekli lazer tedavisi olup %90 oranında başarı sağlanmaktadır. Lazer ışığı sorunlu deriye gönderilerek, kılcal damar içindeki alyuvarlar tarafından emilerek tedavi yapılır. Alyuvarların içinde bulunan hemoglobinin lazeri emmesi ile damar içinde yüksek bir ısı meydana gelir. Böylece damarlardaki büzüşme yok olur. Çok yayılmış olan kılcal damar çatlamalarında aşağı yukarı dört seans lazer tedavisi yeterli olabilmektedir. Lazer tedavisi normal şartlar altında herhangi bir sağlık sorunu olmayan kişilerde başarılı olmasına rağmen herkes için aynı etkiyi gösterir diyemeyiz.

Lazer tedavisi yapılması sakıncalı olan kişiler,

Kanında pıhtılaşma sorunu olan kişiler, kan sulandırıcı ilaç kullananlar, tromboemboli geçirenler, antifosfolipid sendromu olanlar, lazere hassasiyeti olan ciltler, ışık duyarlılığı olanlar da lazer tedavisi uygulanamaz. 

Yüzdeki kılcal damarlar çatladığında alan ne kadar geniş ise hasarlı doku ne kadar fazla ise tedavi süreci o kadar uzun olur. Lazerle tedavi yapıldıktan sonra işlem gören yerde kızarmalar ve yanmalar oluşması normal bir sonuçtur. Bu durumda iyileşme süreci aşağı yukarı 2-4 hafta arasında değişir. Bu süre sonunda kızarıklarda yavaş yavaş iyileşme görülür. Doktorunuz bu süreç için koruyucu içeren kremler verecektir. Ve sizin de yapmanız gereken güneş ışınlarından kaçınmaktır. Tedavi tamamlandıktan 4 ay sonra tekrar korucuyu tedavi yapılması yeniden nüksetme durumunu azaltır. Ve tedavi daha başarılı sonuçlara ulaşır.

Bitkisel tedavi yöntemleri de kullanılabilmektedir. Bunlardan biri de at kestanesidir. At kestanesi losyon şeklinde, yağ olarak yada çay olarak tüketilebilmektedir. At kestanesinin kabuğu soyulduktan sonra rendelenir ve bir kavanozun içine koyulur üzerini geçecek kadar zeytinyağı eklenip 20 gün bekletilir. Her sabah cilde krem şeklinde uygulandığında yeni kılcal damarların oluşmasını engeller.

]]>
At Kestanesi Kılcal Damar Tedavisi https://www.kilcaldamar.gen.tr/at-kestanesi-kilcal-damar-tedavisi.html Sat, 08 Dec 2018 08:03:22 +0000 At kestanesi kılcal damar tedavisi, Diğer adı hint kestanesidir. Anavatanı Hindistan olan bu kestane ağacı Türkiye'de de süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Yaklaşık 30 metre yüksekliğinde süs bitkisi olarak yet At kestanesi kılcal damar tedavisi, Diğer adı hint kestanesidir. Anavatanı Hindistan olan bu kestane ağacı Türkiye'de de süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Yaklaşık 30 metre yüksekliğinde süs bitkisi olarak yetiştirilir.  Meyveleri kestaneye benzediğinden dolayı at kestanesi adını alır. Sonbahar aylarında meyve verir. At kestanesinin içeriğinde bulunan "aescin" ismi verilen bir madde özellikle kılcal damar tedavisinde çok etkilidir. Bu etken madde damarları güçlendirerek damarların esnekliğini artırır. Ve kan dolaşımına iyi gelmektedir. Kan damarlarını büzücü özelliği bulunmaktadır. Aynı zamanda vücuttaki ödemleri azaltarak  kuvvet verir ve çok güçlü bir antioksidandır. At kestanesinin yağı cilt çatlaklarını onarır ve kızarıkları azaltarak giderilmesine yardımcı olur. Göz altları, burun kenarları ve yanaklardaki kılcal damarlar için at kestanesi kürü tavsiye edilmektedir.   

At kestanesi kılcal damar tedavisi için nasıl kullanılır

Burada tedavi için at kestanesinin kabuğundan faydalanılmaktadır.

 • 5-6 adet at kestanesi
 • 1 çay bardağı zeytinyağı
 • Küçük bir cam kavanoz

Yapılışı, At kestanelerinin kabukları rendelenir ve cam kavanozun içine koyulur üzerini geçecek kadar zeytinyağı eklenir ve güneş alan bir yere koyularak 20 gün süresince bekletilir. Bu süre içinde sabah akşam kavanoz çalkalanır. 20 günün sonunda bir tülbent yardımı ile at kestaneleri süzülür. Elde edilen karışım 1 kere sabahları 1 kere de akşamları olmak üzere kılcal damar çatlağı olan bölgeye krem şeklinde yedirilir. Bu kürü en az 1 hafta olmak koşulu ile maksimum 2 hafta boyunca aksatmadan uygularsanız kılcal damarlardaki gerilemeyi gözle görülür bir şekilde fark edeceksiniz. Hücreler özellikle gece yenilendiğinden dolayı geceleri aksatmadan yapmanız çok önemlidir. 

At kestanesi kürü ağrısız acısız ve bütçenizi sarsmadan uygulayabileceğiniz bir tedavi yöntemidir.

]]>
Memede Kılcal Damar https://www.kilcaldamar.gen.tr/memede-kilcal-damar.html Sun, 09 Dec 2018 02:18:48 +0000 Memede kılcal damar, Memede kılcal damarların belirgin bir durumda olması varis hastalığının başlangıcı olabilir. Kılcal damar genişlemesi normalde bir hastalık olarak kabul edilmemektedir. Fakat önlem alınmadığı veya dokto Memede kılcal damar, Memede kılcal damarların belirgin bir durumda olması varis hastalığının başlangıcı olabilir. Kılcal damar genişlemesi normalde bir hastalık olarak kabul edilmemektedir. Fakat önlem alınmadığı veya doktor muayenesi olmadığı durumlarda varis oluşumu memede gerçekleşebilir. Memede var olan toplar damar genişlemesi çoğu zaman bir problem teşkil etmez. Fakat kişiyi görsel açıdan oldukça rahatsız eden bir sorun olarak kadınların problem yaşadığı bir durumdur. Kadınlarda memede bulunan kılcal damarların genişlemesi çoğu zaman meme büyütme operasyonu yaşayan kadınlarda oluşmaktadır. Bunun yanı sıra kadınlarda yapısal özelliklerden de kaynaklanmaktadır.kadınlarda hormonal etkiler nedeniyle göğüs duvarında normal ince damarlar, daha koyu ve yeşil renkli hale gelerek artık gözle görülür bir duruma gelmektedir. Ağrı, sancı veya başka sağlık problemlerine neden olmaz fakat kadınlarda görsellik olarak psikolojik olarak sorun yaşatan bir durum oluşabilir. Memede kılcal damar rahatsızlığı yüzeysel bir toplardamar sorunu olarak bilinmektedir. Cilt yüzeyine yakın olan yüzeysel toplardamarların uzaması, damarın büklümlü ve genişlemiş bir hale gelmesi ile meydana gelmektedir. Memede olan kılcal damarların kişiyi rahatsız edecek kadar belirginleşmesi ihmal edilmeden doktora gidilmesi gereken bir durumdur. Memede kılcal damar belirginleşmesi tedavi edilmediğinde zaman ilerledikçe çok daha belirgin bir hale gelecektir. Bu durumun yaşanmaması için tedavi yolları mümkündür. Kişiye göre ve memede var olan kılcal damarın durumuna göre tedavi şekli değişmektedir.

Memede kılcal damar tedavisi: Görünüm olarak memede kılcal damar gözle görülür bir durumda ise ve bu rahatsızlık veriyor ise kişiye skleroterapi uygulanabilir. Bu yöntem memede ve göğüs duvarındaki mavi damarlar ile örümcek ağı gibi damarlara uygulanabilir. Hastaya genellikle bir seans yeterli olmaktadır. Fakat hastalık ilerlemiş ise seanslar fazlalaşabilir. Bir kaç seans ilerlemiş kılcal damarların belirginliğini geçirmek için yeterli olacaktır. Tedavi uygulandıktan sonra dışarıdan belirgin bir şekilde görülebilen koyu renkteki damarlar belirginliğini yitirerek görsel normalliğe kişi kavuşturulur. Özellikle hamilelik döneminde memede kılcal damarların genişlemesi oluşan toplardamarlar bu dönem geçtikten sonra yani doğum gerçekleştikten sonra bu şekilde kalabilir. Doğum sonrası kılcal damarların genişlemesi geçmeyebilir. Bu durumda skleroterapi genişleyen damarlar için de uygulanabilmektedir. Fakat tüm tedaviler doktor tarafından yapılmalıdır.
]]>
Bacaklarda Kılcal Damar Kanaması https://www.kilcaldamar.gen.tr/bacaklarda-kilcal-damar-kanamasi.html Sun, 09 Dec 2018 02:38:59 +0000 Bacaklarda Kılcal Damar Kanaması, Kılcal damarlar içindeki kan akışı, diğer damarlara göre çok daha yavaştır. Bacaklarda bulunan kılcal damarların genişlemesi ya da daralması bacaklarda tenin kızarmasına kırmızı Bacaklarda Kılcal Damar Kanaması, Kılcal damarlar içindeki kan akışı, diğer damarlara göre çok daha yavaştır. Bacaklarda bulunan kılcal damarların genişlemesi ya da daralması bacaklarda tenin kızarmasına kırmızı çizgiler ve istenmeyen görüntü oluşumuna neden olur. Kılcal damarlar biçimlerindeki bozukluk sebebiyle damardaki kan, doku arasına sızarak ödemler oluşturur. Bu ödemler bacaklardaki kılcal damarların biçimini bozarak yırtılmalara deride kanamalara neden olur. Kılcal damarlardaki genişleme dokulara daha fazla kan toplanmasına sebep olur ve kan dolaşımı durur kan akışı güçleşir ve damar çatlaması (varis) oluşur.

Bacaklarda kılcal damar kanaması sebepleri: Bayanlarda hormon ve östrojen dengesizliği, aşırı kilo, sürekli ayakta çalışmak, fazla ayakta  durma sonucu vücudun ağırlığı bacaklara aşırı basınç yapması, aşırı sıcaklarda ayaküstü çalışanlarda bacaklara ağırlık yüklenmesiyle kılcal damarların çatlamasına neden olur. Kılcal damar çatlakları beyaz tenlilerde daha belirgin görülür. Bu durum bayanlarda görüntü amaçlı oldukça rahatsızlık verir. Bacaklarda kılcal damar kanaması günlük hayatı etkiler, bacaklara kramplar girer, ayakta durmak güçleşir ve bacak sendromları olur.

40 yaşın üzerindekilerde daha çok görülmektedir. Birey yaşlandıkça ve menopoz döneminde alınan kilolardan dolayı damarlar incelir; damarların genişlemesiyle kanın aşırı basınç yapmasına sebep olur ve kılcal damarlar zarar görerek kanamalara sebep olur. Cilt altındaki damarlarda oluşan kanamalar ciltte morluklar ve çürükleri ortaya çıkarır.

Kılcal damarların çatlamaması için öneriler: Kilo almamaya itina edilmelidir. Sürekli ayakta çalışanlar hekime danışarak basınç çorabı giyebilirler. Basınç çoraplarıyla kan akımı hızlandırılarak kanın kalbe dönmesi sağlanır. Düzenli olarak spor ve bacak egzersizleri yapılmalıdır. Bisiklete binerek pedal çevirmek, yüzmek ve  yürüyüş yapmak bacaklardaki kılcal damarları güçlendirerek esnekliğini artırır. Ayakta dururken dik durmaya önem gösterilmelidir. Vücudun dik durması bacak damarlarına olan basıncı azaltır. Otururken bacak bacak üstüne atmak kan basıncını azaltarak kalbe giden kanın akışını yavaşlatarak bacak içine basınç oluşturur. Otururken kan dolaşımını bacakları yükseğe kaldırmakta yarar vardır.

Bacaklarda kılcal damar kanaması tedavileri: Kanamaların olduğunu erken fark edip tedavi edilirse iyileşme oranı daha fazladır. Geç kalınan tedaviler zorlaşır ve iyileşme süreci uzayabilir. Tedavi için uygulanan yöntemler, radyo frekans, lazer, skleroterapi ve köpüktür. Her yöntemde de tedavi tamdır ve tedavi edilen damarlarda sorun kaybolur. Ancak başka alanlarda oluşabilir.

]]>
Kılcal Damar Genişlemesi https://www.kilcaldamar.gen.tr/kilcal-damar-genislemesi.html Sun, 09 Dec 2018 21:14:37 +0000 Kılcal damar genişlemesi;  deri yüzeyinde kırmızı veya koyu mavi renkte görülen yüzeysel damar genişlemesidır. Kılcal damar vücudun diğer bölgelerinde de oluşabilir. Ancak en fazla görüldüğü yer bacaklardır. Kılcal dama Kılcal damar genişlemesi;  deri yüzeyinde kırmızı veya koyu mavi renkte görülen yüzeysel damar genişlemesidır. Kılcal damar vücudun diğer bölgelerinde de oluşabilir. Ancak en fazla görüldüğü yer bacaklardır. Kılcal damar genişlemesinin görüldüğü bölge bacaklardan sonra yüz bölgesidır. 

Kılcal damar genişlemesinin bacaktaki sebepleri;  bu durum ise bacaklarda ki toplardamarların bozulmasından kaynaklanır. Deriye yakın olan toplardamarın genişlemesi ve şişmesi varise sebep olur. Vücudun en fazla basınç altında kalan kalan bölgesi olan bacakların alt kısmında görülür. Kılcal damar genişlemesi ayakta uzun süre hareketsiz kalmak ve fazla kilolardan oluşur. 

Kılcal damar genişlemesinin yüzdeki sebepleri;  yüz bölgesindeki kılcal damar genişlemesi deri yüzeyine yakın genişlemiş damarların gözle görülür hale gelmesidir. Burun kenarları, yanaklar ve çene kılcal damar genişlemesinin en sık görüldüğü yerlerdir. Bunun sebebi ise cildin hassas ve ince yapıda olması, uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmak ve genetik hastalıklar, kortizonlu kremlerin uzun süre kullanılması ve burun ameliyatı sonrasında kılcal damar genişlemesi görülmektedir. Yüz bölgesindeki kılcal damar genişlemesi mutlaka zamanında tedavi edilmelidir. Çünkü bu durum kendiliğinden geçmez. Bu nedenle de zamanında müdahale edilmelidir.

Kılcal damar genişlemesi tedavisi;  kılcal damar genişlemesi tedavisinde kadın veya erkek fark etmez her ikisi içinde lazer ile tedavi yöntemi uygulanır. Bu tedavi yönteminde ten renginin bir önemi yoktur. Yani ten rengi ister koyu olsun isterse açık herestoran kese uygulanabilir. Uygulanan lazer tedavisinde anesteziye gerek yoktur. Kılcal damar genişlemesinde lazerle 4-5 haftalık aralıklarla 2-3 seans uygulanır. Kişi normal hayatına devam eder. Ancak kılcal damar genişlemesindeki lazerle tedavi yöntemi hamile olan kadınlara ve kalp pili taşıyan kişilere uygulanmamalıdır. 
]]>
Burun Kılcal Damar Yakılması https://www.kilcaldamar.gen.tr/burun-kilcal-damar-yakilmasi.html Mon, 10 Dec 2018 04:29:25 +0000 Burun kılcal damar yakılması; Buruna alınan bir takım darbe veya aşırı soğuğa uzun süre maruz kalma veya güneş altında fazla kalma yüzünden burunda bulunan kılcal damarların hasar görmesine ve çatlamasına neden olmaktadır Burun kılcal damar yakılması; Buruna alınan bir takım darbe veya aşırı soğuğa uzun süre maruz kalma veya güneş altında fazla kalma yüzünden burunda bulunan kılcal damarların hasar görmesine ve çatlamasına neden olmaktadır. Kılcal damar çatlaması burunda sürekli kanamaya neden olur. Uzun süren kanamalar veya hiç durmak bilmeyen bu kanamalar mutlak tedavi edilmelidir. Burunda kılcal damar çatlakları iki şekilde tedavi edilir. Biri kılcal damarda bulunun çatlak bölgeye dondurma işlemi, ikincisi ise kılcal damardaki çatlak bölge yakılarak tedavi edilmektedir. Burunda kılcal damar yakılması dondurulmaya göre çok daha fazla tercih etmektedirler. Bu operasyon risksiz denilen küçük bir operasyondur. 

Burunda kılcal damar nasıl yakılır; Bu operasyonda genelde bölgesel uyuşturma işlemi yapılmaktadır. İlk olarak burundaki çatlamış olan damar tespit edilir. Ardından burunun hangi bölümünde çatlak bir damar bulunuyor ise oraya ilk olarak uyuşturucu iğne uygulanmaktadır. Uyuşturma işleminin ardından çatlak olan damara yakma işlemine geçilmektedir. Kulaktan duyma bilgilerde olduğu gibi burunda kılcal damar yakılma esnasında koku duyması gibi olaylar söz konusu değildir. Çünkü kılcal damar yakma işlemi ilaçla yapılmaktadır. Ayrıca yetişkinlerde tekrarı yapılabilen bu işlem çocuklarda daha az yapılmalıdır. Çünkü ilaçla kılcal damar yakılma işlemi esnasında burunda delikler oluşabilir. Bu nedenle çocuklarda sık tekrarlanmaması gerekmektedir. 

Burunda kılcal damar yakılması sonrası Hastanede kalmak şart değildir. Kılcal damar yaktırma sonrasında aynı bir diş çektirme operasyonundan sonra olduğu gibi direk eve gitmek mümkündür. Sadece üşütmemeye fazla hapşırıp öksürmemeye dikkat etmek gerekir buda birkaç gün için geçerlidir, sonrasında bu sorunlarda ortadan kalkacaktır. Ayrıca burunda kılcal damar yakılma işlemi tekrar yapılabilenin bir operasyondur.
]]>
Beyinde Kılcal Damar Tıkanıklığı https://www.kilcaldamar.gen.tr/beyinde-kilcal-damar-tikanikligi.html Mon, 10 Dec 2018 11:26:23 +0000 Beyinde kılcal damar tıkanıklığı, insanlarda çok farklı belirtilere neden olarak kendisini göstermektedir Bu rahatsızlık dışarıdan bakıldığında kendisini göstermese bile yapılan bazı tıbbi uygulamalarla teşhis edilebilme Beyinde kılcal damar tıkanıklığı, insanlarda çok farklı belirtilere neden olarak kendisini göstermektedir Bu rahatsızlık dışarıdan bakıldığında kendisini göstermese bile yapılan bazı tıbbi uygulamalarla teşhis edilebilmektedir. Beyinde kılcal damar tıkanıklığı küçük belirtilere neden olduğu için genellikle teşhisi zordur. Çünkü tıkanan damar kılcal damar olduğu için beyin bundan çok açık bir şekilde etkilenmez. Fakat meydana gelen tıkanıklık, her ne kadar küçük olsa bile bu durum ileri ki zamanlarda damarların çatlayarak kanamalara neden olmasına neden olacaktır. Bu nedenle beyin kanaması durumları ortaya çıkacaktır. Beyinde kılcal damar tıkanıklığı, yaygın bir şekilde görülse bile çok fazla nedeni bulunmamaktadır bu rahatsızlığa neden olan en önemli üç neden şu şekilde belirtilebilir.

Beyinde kılcal damar tıkanıklığı neden ortaya çıkar
 • Meydana gelen kılcal damar tıkanıklığının en büyük nedeni tabi ki yaşın ilerlemesidir. İnsanlarda yaşın ilerlemesine bağlı olarak meydana gelen kılcal damar tıkanıklığı, direk olarak beyinde bulunan kılcal damarların yıpranmasına bağlı olarak gerçekleşmektedir. Özellikle damarların elastik yapılarını kaybetmeleri durumunda tıkanma yaygın bir şekilde görülür. 
 • Bu durum bazı insanlarda genetik olarak ortaya çıkarak etkilerini meydana getirebilir. Eğer sizin de ailenizde herhangi birinde beyinde kılcal damar tıkanıklığı rahatsızlığı varsa diğer aile bireylerinin ve sizin de gerekli olan tedbirleri almanız gerekmektedir. 
 • Kan pıhtılaşması sorunu olan insanlarda vücudun çeşitli bölgelerinde damar tıkanıklığı durumunun görülmesi durumunda beyinde de kılcal damar tıkanıklığı problemi meydana gelebilir. 
Beyinde kılcal damar tıkanıklığı belirtileri nelerdir

Konuşma bozukluğu: Beyinde kılcal damar tıkanıklığı sorunlarında genellikle konuşma işleminin gerçekleşmesinde rol alan beyin kısmı etkilenir. Bu durumlarda direk olarak kişide konuşma bozuklukları meydana gelir. Meydana gelen konuşma bozuklukları, zaman geçtikçe daha da artarak kişinin konuşamamasına neden olabilir.
Sık sık inme inmesi: Meydana gelen en ciddi belirtilerden biri hasta üzerinde sık sık inmelerin gerçekleşmesidir. Meydana gelen inmeler, birçok zaman insanlarda hasarlara neden olur.
Hafıza kaybı: Beyinde kılcal damar tıkanıklığı nedeniyle küçük bile olsa dolaşımın sağlanamaması durumunda hafıza kayıpları meydana gelir. Meydana gelen hafıza kayıpları kişinin hayatını ciddi seviyelerde etkiler. 
Görme bozuklukları: Herkeste bu belirti ortaya çıkmasa bile görme bozuklukları beyinde oluşan kılcal damar tıkanıklığı sorunlarında önemli bir belirtidir. 

Beyinde kılcal damar tıkanıklığı tedavisi nasıl yapılır

Genellikle kan pıhtılaşması nedeniyle oluşan bu rahatsızlık ilk zamanlarda ciddi belirtilere neden olmasa bile belli zamanlar sonrasında çok önemli problemlerin ortaya çıkmasına neden olur. Bu nedenle beyinde kılcal damar tıkanıklığı sorunu tedavi edilmelidir. Bu durumlarda beynin mr cihazlarıyla incelenmesi durumunda sorun net bir şekilde ortaya çıkarılabilmektedir. Tam olarak teşhis konulduktan sonra beyindeki dolaşım bozukluğu tespit edilerek tıkalı olan damarın açılmasına yönelik anjiyo uygulamaları yapılmaktadır. 
]]>
Bacakta Kılcal Damar Çatlaması https://www.kilcaldamar.gen.tr/bacakta-kilcal-damar-catlamasi.html Tue, 11 Dec 2018 01:20:54 +0000 Bacakta Kılcal Damar Çatlaması, Kılcal damar denilen damar insan vücudundaki en ince olan damarlardan birisidir. Bacakta kılcal damar çatlaması, kılcal damarların şekillerindeki bozukluklar sebebiyle kılcal damardaki kan doku Bacakta Kılcal Damar Çatlaması, Kılcal damar denilen damar insan vücudundaki en ince olan damarlardan birisidir. Bacakta kılcal damar çatlaması, kılcal damarların şekillerindeki bozukluklar sebebiyle kılcal damardaki kan dokular arasına toplanır. Bu dokular arasına kan toplanmadan dolayı ödem oluşur. Bu oluşan ödemler bacaktaki kılcal damarlarda yırtılmaya, deri kısmında kanamaya ve damarlarda genişlemeye sebep olur. Kılcal damarların genişlemesinden ötürüde dokulara daha çok kan toplanır ve kılcal damarlardaki kan dolaşımı durur. Bu kan durmasından dolayı da bacakta kılcal damar çatlaması meydana gelir. Bacakta kılcal damar çatlaması derinin üzerinde kırmızı, mavi ve yeşil renkte görülen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık sadece görüntü olarak belli olur başka şekilde anlaşılmaz. Dokunmayla bu rahatsızlık hissedilip anlaşılamaz. İnsanlarda bacakta kılcal damar çatlaması acı vermez. Sadece bu rahatsızlık görsel olarak güzel görünmez. İnsan vücudunun her bölgesinde görülebilir.  Ancak en fazla yüz ve bacaklarda görülür.  

Bacakta kılcal damar çatlaması sebepleri

Bacakta kılcal damar çatlamasının en büyük sebeplerinden biri de yaşlılıktır. İnsanların fazla ayakta durması ve insanların un süre yürümesi de bacakta kılcal damar çatlamasına neden olur. Güneş ışınlarına fazla maruz kalan kişilerde bacakta kılcal damar çatlamasına sebep olur. Dar giysiler giyinmek, topuklu ve rahatsız ayakkabı giyimde bacakta kılcal damar çatlamasına sebep olur. Fazla alkol tüketimi bacakta kılcal damar çatlamasına sebep olur. Aşırı bir şekilde baharatlı yiyecekler tüketmek de bacakta kılcal damar çatlamasına sebep olur. Kadınlarda hormon değişikliği de bacakta kılcal damar çatlamasına sebep olur.

Bacakta Kılcal Damar Çatması tedavisi

Mikroskleroterapi; Enjeksiyon iğnesinin çok küçük bir iğne ile çok ince kılcal damarlara uygulandığı bir tedavi şeklidir.

Lazer; Bacakta kılcal damar çatlaması sorunun bulunduğu bölgeye yüksek ısı enerjisi olan ışık verilerek damarın içindeki kanın pıhtılaşması sağlanır. Uygulama şekli seanslar halinde olur ve 4-5 seans sürebilir.

Radyo frekans; İnsan saç telinin dörtte biri kalınlığı kadar ince iğne kullanılarak içine girilerek  radyo dalgaları verilir ve yok edilir. Çoğunlukla bir seans uygulanır.

Köpük tedavisi; Bacakta kılcal damar çatlaması olan damarın içine girecek kadar ince olan bir iğne yardımıyla yok edici ilaç verilir.

]]>
Gözde Kılcal Damar Çatlaması https://www.kilcaldamar.gen.tr/gozde-kilcal-damar-catlamasi.html Tue, 11 Dec 2018 14:09:02 +0000 Gözde kılcal damar çatlaması, herkes hayatının bir döneminde göz kanlanmasına maruz kalmıştır. Göz kanlanması, gözün beyaz kısmında bulunan damarlarda şişme ya da çatlama nedeniyle oluşur. Kanlanmanın harici Gözde kılcal damar çatlaması, herkes hayatının bir döneminde göz kanlanmasına maruz kalmıştır. Göz kanlanması, gözün beyaz kısmında bulunan damarlarda şişme ya da çatlama nedeniyle oluşur. Kanlanmanın haricinde göz ağrısı, göz akıntısı, gözde şişlik, gözde kaşıntı ve bulanık görme gibi şikayetler de yaşanabilir. Bu tür şikayetler oluşmamışsa ve sadece gözde kanlanma varsa bu durum kişiye rahatsızlık vermez. Gözde kılcal damar çatlaması göze alınan bir darbe ya da alerjenler nedeniyle de oluşabilir. Gözde oluşan kanlanma kişiye rahatsızlık vermese de mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Gözde kılcal damar çatlaması nedenleri

Gözde kılcal damar çatlaması, enfeksiyonel ramotolojikt hastalıklar, tiroid hastalıkları gibi bazı hastalıklar da gözde kılcal damar çatlamasına sebep olabilir. Gözde oluşan damar çatlaması nedeniyle gözün beyaz kısmı kanlı görünür. Hastalığın oluşumunda beyaz olan örtünün zar tabakasında damar genişlemesi oluşur ve bu genişleme sebebiyle bir ya da her iki gözde birden çatlama gözlemlenebilir. Yapılan araştırmaların sonucuna göre tek gözde meydana gelen kanamalar risk oranı yüksek hastalıkların sebebi olabilir.

Göz tansiyonunun çok fazla yükselmesi nedeniyle yaşanan ani ataklar da gözde kılcal damar çatlamasına yol açabilir. Bu durumda ciddi anlamda göz ağrısı ve kanlanma meydana gelebilir. Gözde kılcal damar çatlaması, gözde aşırı sulanma, ağrı, görme kabiliyetinde azalma görülebilir ve bu durum acil müdahale gerektiğinin göstergesidir.

Gözde kılcal damar çatlaması tedavisi nasıl yapılır

Gözde ciddi anlamda bir ağrı oluşmuşsa beraberinde damar çatlaması sebebiyle kanlanma görülür. Mikrobik bir hastalık söz konusuysa ya da kişi kimyasal maddeye maruz kalmış damar çatlaması bu nedenlerden dolayı oluşmuşsa bu durumda hemen hasta kontrol altına alınarak tedaviye başlanmalıdır. Aksi halde gözün görme kabiliyetini yitirmesi gibi çok ciddi komplikasyonlar gelişebilir. Gözde kılcal damar çatlaması tedavisinde doktor tedaviyi bazı ilaçlar ile başlayabilir. İlaç tedavisine rağmen hastanın şikayetleri azalmamışsa doktor uygun tedaviyi başlatarak sorunun giderilmesini sağlayacaktır. Bunların yanı sıra evde bazı yöntemler kullanılarak tedaviye destek verilebilir. Göz kanlanmasıyla beraber gözde şişlik varsa göze çay poşeti uygulanabilir. Alerjenlerden kaçınmak, bol su içmek, gözleri güneş ışığından korumak ve soğuk kompres uygulamak yine şikayetleri azaltmak için faydalı olabilir. Bir parça pamuk gül suyuna batırılarak göze koyulabilir. Göz üzerinde 15 dakika bekletildikten sonra alınır. Günde iki defa uygulamak şikayetler için yararlı olur.

]]>